Social

Angajații STPT au fost instruiți să dea prim ajutor de către pompierii de la ISU Banat/FOTO

Vatmanii, șoferii și controlorii Societății de Transport Public Timișoara pot acum interveni în situațiile de urgență care pot apărea cu pasagerii mijloacelor de transport. Ei au participat la un curs de intervenție susținut de pompierii de la ISU Banat.

Depoul STPT a devenit sală de clasă pentru mai mulți angajați ai companiei de transport, ei au beneficiat de un curs de prim ajutor, acesta fiind doar primul dintr-o serie de asemenea evenimente care vor avea loc în perioada următoare.

Scopul cursului a fost instruirea angajaților în mod profesionist, astfel încât aceștia să poată interveni prompt și eficient în cazul în care unii călători pățesc ceva neașteptat în mijlocul de transport. Cursul a fost conceput cu sprijinul experților ISU Banat în prim ajutor și a inclus o serie de aspecte esențiale, menite să dezvolte atât cunoștințele teoretice, cât și abilitățile practice ale participanților.

Participanții au fost instruiți în tehnici de acordare a primului ajutor, cum ar fi aplicarea corectă a manevrelor de resuscitare cardio-pulmonară sau cum să gestioneze situațiile de stop cardio-respirator. În cadrul cursului, participanții au avut ocazia să aplice cunoștințele teoretice dobândite în diverse scenarii simulate, punându-și în practică abilitățile în gestionarea situațiilor de urgență. În mod special, s-a pus accent pe modul de acțiune în mijloacele de transport în comun, luând în considerare atât siguranța călătorilor, cât și eficacitatea intervenției.

Pe parcursul cursului a existat și o componentă de comunicare și gestionare a stresului, participanții învățând cum să comunice cu calm și empatie în astfel de situații tensionate, atât cu călătorii implicați, cât și cu echipele de intervenție.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Hai la Ianova să plantezi un… CODRU! Recomandarea Visit Timiș

O vorbă din bătrâni spune că în viață trebuie să plantezi un pom, să sapi…

3 ore ago

STPT anunță modificări ale programelor de circulație pentru liniile 5, 9, 11, M11, 14 și M14

Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând cu data de 30 martie 2026, în…

5 ore ago

CCIA Timiș facilitează accesul companiilor timișene la Târgul Internațional de Agricultură Novi Sad

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită companiile timișene să participe la o misiune…

5 ore ago

Expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompeii la Grand Tour până astăzi” rămâne deschisă până în 3 mai, la Muzeul Național de Artă Timișoara

Interesul ridicat manifestat de public ține expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour…

5 ore ago

Normalitatea revine la accesul spre Sânandrei. Șoferii nu vor mai ocoli kilometri pentru a intra pe drumul județean

Consilierii județeni au aprobat documentația tehnică în vederea realizării unui nou drum care să ofere…

5 ore ago

Primăria Timișoara dorește semnarea unui parteneriat pentru a ajuta la adopția câinilor din adăpostul Danyflor

Primăria Timișoara caută noi modalități pentru a reduce numărul câinilor care rămân în adăpost și…

5 ore ago