Sport

Două românce beneficiare de wildcard au mers mai departe la Iași. Timișoreanca Anca Todoni a produs o frumoasă surpriză

Jucătoarele române de tenis Andreea Prisăcariu şi Anca Todoni s-au calificat, luni, în optimile de finală ale turneului BCR Iaşi Open (WTA 125), dotat cu premii totale de 100.000 de euro.

Prisăcariu (23 ani, 339 WTA), beneficiara unui wildcard, a trecut de Oana Gavrilă (25 ani, 478 WTA) cu 6-2, 6-3, după o oră şi 36 de minute. Prisăcariu, originară chiar din Iași, aflată la prima victorie în WTA are acum 3-2 în meciurile directe cu Oana Gavrilă, intrată pe tabloul principal de simplu din postura de ”lucky loser”.

În alt meci, timișoreanca Anca Todoni (18 ani, 472 WTA) a reuşit o victorie cu 6-4, 6-4 în faţa grecoaicei Despina Papamichail (30 ani, 201 WTA), după o oră şi 35 de minute. Bănățeanca, beneficiară de wildcard se află în cea mai bună formă din carieră, anterior ea câștigând două turnee ITF și jucând o altă finală. Anca a dominat partida și s-a impus în fața unei sportive mult mai bine clasate, care a fost la un pas să joace la Wimbledon.

Cele două românce şi-au asigurat cecuri de 1.740 de euro şi 15 puncte WTA fiecare. Prisăcariu va juca în optimi contra slovenei Tamara Zidansek, a opta favorită, iar Todoni o va înfrunta pe elveţianca Jil Teichmann, a şasea favorită.

Share
Published by
Daniel Neacșu
Tags: anca todoni

Recent Posts

Mitoman, şarlatan, parașutat de grupuri de interese oculte. Nicolae Robu îi răspunde în stilu-i caracteristic lui Dominic Fritz

Aşa cum era de aşteptat, fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-a răspuns succesorului său,…

5 ore ago

Dominic Fritz le cere PSD-iştilor să se delimiteze de intimidările la care este supusă jurnalista Emilia Şercan

Președintele USR, Dominic Fritz, le-a cerut celor din PSD să se ”delimiteze public și imediat…

5 ore ago

„Vitezist” pe treisferturi! Jucător din Africa de Sud, al treilea transfer pentru SCM USV Timișoara

Câștigătoarea Cupei și Supercupei României în 2025, SCM USV Timișoara, continuă campania de transferuri. După…

9 ore ago

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

11 ore ago

Front comun in fața ANI. USR anunță: “Interpretarea legii de către ANI în cazul Paulei Romocean este complet disproporționată și absurdă”

Filiala județeană Timiş a USR se adaugă celor care contestă informațiile despre incompatibilitatea viceprimarului Timișoarei,…

12 ore ago

Accident grav pe centura ocolitoare! Un șofer a rămas încarcerat/Update. Conducătorul auto a murit

Marți 13, zi cu ghinion pe șoselele din Timiș. Accident grav pe centura ocolitoare a…

12 ore ago