Social

Individ periculos, prins rapid de oamenii legii după ce a tâlhărit o tânără de 19 ani

Momente de groază pentru o tânără în urmă cu două zile, când a fost tâlhărită pe stradă, dar şi tăiată, pentru lanţul de la gât.

Polițiștii Biroului de Investigaţii Criminale din cadrul Poliției municipiului Timișoara au fost sesizați de către o tânără, în vârstă de 19 ani, cu privire la faptul că în timp ce se deplasa pe strada București din Timișoara, a fost urmărită și lovită din spate de un bărbat necunoscut, care a deposedat-o de lanțul de aur de la gât, iar in timp ce încerca să se apere i-au fost provocate leziuni cu un obiect ascuțit în zona brațelor.

Ulterior, bărbatul a fugit printre blocuri, într-o direcție necunoscută.

Polițiștii de investigații criminale au început de îndată cercetările, iar la data de 15.11.2023, un bărbat, în vârstă de 47 de ani, bănuit de comiterea faptei a fost depistat în Timișoara.

În urma probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie calificată și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J Timiș, urmând ca în cursul zilei de azi să fie prezentat magistraților pentru dispunerea unei măsuri preventive.

Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea întregii activități infracționale a celui în cauză.

Prejudiciul a fost recuperat în totalitate.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

9 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

11 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

11 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

11 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

12 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

13 ore ago