CSM Petrolul Ploieşti a redus din diferenţă în seria decisivă pentru rămânerea în liga de elită la baschet masculin. A fost 83-79 în meciul trei din seria cea mai bună din cinci partide, într-un joc disputat pe teren prahovean. După trei partide Timişoara rămâne în faţă, 2-1 la general.
Partida disputată luni seara a fost extrem de echilibrată, cu câte două sferturi adjudecate de ambele formaţii. De 16 ori în joc s-a schimbat echipa care conducea, iar de 14 ori s-a consemnat egalitatea, ceea ce spune mult despre echilibrul întâlnirii. Nicio formaţie nu a condus cu mai mult de 7 puncte, iar la recuperări a fost 37-33. Diferenţa s-a făcut în cele din urmă la miciile detalii, cum ar fi procentajul la aruncările două puncte, superior gazdelor, dar şi la numărul de aruncări libere primite, 30 la 23.
Luka Mitrovic a fost cel mai bun jucătort al Timişoarei cu 24 de puncte reuşite şi 6 pase decisive. De la prahoveni, americanul Reginald Johnson Jr a avut 25 de puncte, 6 recuperări şi 6 pase decisive.
Jocul 4 se dispută tot la Ploieşti, miercuri de la ora 18.
George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…
Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…
Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…