Administratie

Aquatim a semnat două noi contracte de finanțare pentru extinderea rețelelor de apă și canalizare în județul Timiș

Timișoara și mai multe localități din Timiș vor beneficia de extinderea rețelelor de apă și canal. Aquatim a semnat cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, două Contracte de Finanțare prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, în vederea implementării a două proiecte deosebit de importante pentru locuitorii Timișoarei și ai județului Timiș. 

Primul proiect avut în vedere, „Extindere rețele de apă și canalizare în aglomerări mai mari de 2000 locuitori echivalenți în județul Timiș”. Acesta are o valoare totală a finanţării nerambursabile de 9.031.508,93 lei, echivalentul a circa 1.836.000 euro. În cadrul acestui proiect, locuitorii din Timișoara, dar și din Recaș, Gătaia, Deta, Ciacova, Cenad și Liebling, vor beneficia de extinderea rețelelor de apă potabilă și de canalizare. Perioada de implementare a proiectului este de 18 luni, dar fără a depăşi data de 30.06.2026.

Al doilea proiect, „Extindere rețea canalizare pe Calea Șagului, etapa III-A, tronson cuprins între Calea Chișodei și sens giratoriu centre comerciale- Municipiul Timișoara”, are o valoare totală a finanțării nerambursabile de 942.265,00 lei, echivalentul a circa 192.000 euro. Perioada de implementare a proiectului este de 11 luni, dar fără a depăşi data de 30.06.2026.

Proiectele abordate de Aquatim fac parte din Pilonul I Tranziție verde, Componenta C1: Managementul apei al PNRR și au ca obiectiv asigurarea sustenabilă a apei pentru un viitor sigur al populației, mediului și economiei. 

Prin intermediul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă se urmărește consolidarea cadrului de reglementare pentru managementul sustenabil al sectorului de apă și apă uzată și accelerarea accesului populației la servicii de calitate conform directivelor europene. De asemenea, se dorește creșterea gradului de acces al populației, în special din zonele rurale, la un serviciu public de apă și canalizare conform cu cerințele Directivelor europene și accesibil tuturor categoriilor sociale. Totodată, în timp, se dorește îmbunătățirea igienei, sănătății și bunăstării la nivelul comunităților/gospodăriilor beneficiare.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

37 de minute ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

O oră ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

2 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

2 ore ago

Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean…

2 ore ago

Dumbrăvița merge la Voluntari în ultima deplasare din 2025

CSC Dumbrăvița dispută la finalul acestei săptămâni, ultimul joc oficial din deplasare din acest an…

2 ore ago