Sănătate

Cinci ambulatorii din Regiunea Vest vor fi modernizate și dotate cu echipamente noi/ FOTO

 

Servicii medicale la standarde europene pentru locuitorii din Timișoara, Deva, Vulcan și Sebiș. Cinci ambulatorii din aceste orașe vor fi modernizate prin Programul Sănătate, pentru care Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest este Organism Intermediar.

Este vorba de Clinica de O.R.L. și Clinica de Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie – ambele din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara; de Spitalul Județean de Urgență Deva, de Spitalul Municipal Vulcan și de Spitalul de Boli Cronice Sebiș

Ambulatoriile de aici vor fi modernizate, pentru a crea un mediu mai sigur și mai confortabil pentru pacienți.  În plus, ele vor fi dotate cu echipamente medicale de ultimă generație, ceea ce va permite diagnosticarea mai rapidă și tratamente mai eficiente pentru pacienți.

Peste 34 de milioane de lei vor fi investiți în aceste proiecte, după cum urmează:

Extinderea, reabilitarea, modernizare și echiparea ambulatoriului de specialitate al Clinicii de Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara, prin demolare parțială și extindere orizontală și verticală – 12,7 milioane de lei;

Reabilitarea, extinderea și dotarea infrastructurii ambulatoriului O.R.L. din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgențe Timișoara – 5,6 milioane de lei;

Modernizarea și dotarea laboratorului de radiologie și imagistică medicală, a laboratorului de medicină nucleară; și extinderea pentru cabinet de pediatrie în cadrul Ambulatoriului Integrat al Spitalului Județean de Urgență Deva – 1,8 milioane de lei;

Modernizarea ambulatoriului din municipiul Vulcan – 8,1 milioane de lei.

Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului de Specialitate – Pneumologie la Spitalul de Boli Cronice Sebis – faza 2 – 6,2 milioane de lei.

Perioada preconizată de derulare a proiectelor de modernizare este de doi ani.

Aceste investiții sunt esențiale pentru noi toți. Modernizarea ambulatoriilor nu înseamnă doar clădiri noi și echipamente moderne, ci servicii medicale mai bune și mai accesibile pentru fiecare om din Regiunea Vest. Ne dorim ca locuitorii să poată primi îngrijire de calitate aproape de casă, fără stres și fără drumuri lungi. În fond, sănătatea oamenilor e cea mai importantă, și prin acest proiect ne asigurăm că toți cei din comunitate au parte de îngrijirea pe care o merită”, a declarat Sorin Maxim, directorul general al ADR Vest.

Pentru ADR Vest, sănătatea este un domeniu prioritar. Numai prin Programul Operațional Regional 2014-2020, agenția a sprijinit modernizarea și dotarea a 17 ambulatorii și 17 unități de primiri urgențe, înființarea a 4 centre comunitare medico-sociale, precum și achiziționarea a 158 de ambulanțe.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

5 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

8 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

12 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

15 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

16 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

17 ore ago