Primăria Timişoara

Serviciile online de la Direcția Fiscală, prin platforma Atlas, vor fi oprite

Timp de două zile, pe sistemul online al Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara nu se vor putea depune cereri și declarații, dar nici nu se vor putea face plăți, acestea fiind oprite și pe Ghiseul.ro. Operațiunea vine ca urmare a atacului informatic la care infrastructura IT a municipalității a fost supusă la finalul săptămânii.

”Reparațiile” după atacul informatic de vinerea trecută, asupra sistemelor IT ale Primăriei Timișoara și cele ale Direcției Fiscale și ale Poliției Locale, vor lăsa publicul fără posibilitatea de a folosi serviciile Direcției Fiscale, timp de două zile, a anunțat primăria. 

Instituția suspendă temporar serviciile Direcției Fiscale a Municipiului derulate prin platforma Atlas. E ceva programat, ne asigură oficialii. 

Măsura este parte a programului implementat în colaborare cu Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică pentru resetarea întregului sistem, după atacul cibernetic”, conform primăriei.

Operațiunea va avea impact și asupra plăților efectuate pe platforma Ghiseul.ro.

Astfel, în perioada 31 august – 1 septembrie 2024, contribuabilii, atât persoanele fizice, cât și juridice nu pot accesa platforma Altas, pentru depunerea declarațiilor fiscale și a cererilor. În aceeași perioadă, va fi suspendată și posibilitatea achitării online a impozitelor și taxelor locale, atât prin platforma informatică Altas, cât și prin ghiseul.ro.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Alfred Simonis îi acordă încredere deplină noului director de la Muzeul Satului Bănățean, în disputa cu unii angajați

Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, a anunțat marți că are încredere deplină în noul director…

10 ore ago

Bătăușii copilului consilierei din Dumbrăvița au primit… arest la domiciliu

Deși vorbim de un caz în care un tânăr de 19 ani a primit o…

10 ore ago

Tenis Club Rogo a organizat cel mai puternic turneu de tenis rezervat jucătorilor „old-boys”! Meciuri de senzație la Dumbrăvița

Județul Timiș a fost onorat să figureze din nou în Calendarul Oficial ITF Masters 2026,…

12 ore ago

Seeds of Kenosis renunță la spațiul florăriei din Piața Operei, motivând că nu vrea să intre în jocuri politice

Asociația Seeds of Kenosis a anunțat, marți la prânz, că va renunța la spațiul pe…

12 ore ago

Un canotor este sportivul anului în județul Timiș. CSM Timișoara, principalul furnizor de talente

Direcția Județeană de Tineret și Sport Timiș a făcut public topul celor mai buni sportivi…

14 ore ago