Sport

Timişul se pregăteşte şi de Liga 6 – Promoţie! Avem peste 8000 de jucători legitimaţi

Fotbalul provoacă pasiuni deosebite în cel mai vestic judeţ al ţării. Chiar dacă nu avem echipe în prima ligă, ci doar una în Divizia B şi 5 în Liga 3, la nivel de fotbal „mic” stăm excepţional. Şi dovadă că aici sportul rege are calitate se vede în barajele de promovare, unde în aproape 20 de întâlniri decisive, Timişul a pierdut doar două!

Dar iată cum este împărţit fotbalul judeţean. Liga 4 are 16 echipe, iar Liga 5 este împărţită în 3 serii de 16 formaţii. Campionatele au început deja de la mijlocul lunii august, iar în weekend va debuta şi Liga 6 – Promoţie, ultimul eşalon valoric. Dar şi aici este aglomeraţie, mai ales că avem cinci serii.

Iată „împărţeala”:

SERIA 1:
RADNICIKI SOCA
CSC LIEBLING II
VIITORUL CRUCENI
REAL FIBIȘ
PADURENI LIGHED
ACS TOLVADIA
FC PORTO BEGA TIMIȘOARA
BÂRZAVA PARTOȘ
UNITED BENCECU DE SUS
AS CORNEȘTI II
PROGRESUL GATAIA
JUVENTUS PISCHIA

SERIA 2:
CHECEANA CHECEA
BANATUL TERENIA MARE
UNIREA GRABAȚ
AS HODONI
AVÂNTUL PERIAM II
CS SÂNANDREI CARANI III
SPARTAK GOTTLOB
STIINTA LOVRIN
VOINȚA ȘANDRA
AS CORNESTI I

SERIA 3:
CSC GHIRODA ȘI GIARMATA VII III
KIDS SÂNMIHAIU ROMAN II
MILLENIUM GIARMATA II
CSC SĂCĂLAZ II
TIMIȘUL URSENI
SÂRBIANCA MOȘNIȚA VECHE
GLORIA MOȘNIȚA NOUĂ II
TIM STAR TIMIȘOARA
ATLETICO TIMIȘOARA
GRUPPO SELECT TIMIȘOARA

SERIA 4:
ACS ASU POLITEHNICA TM
CS GIROC – CHIȘODA
VICTORIA ARENA UTVIN
TIMIȘUL ȘAG II
CFR 1933 TIMIȘOARA
AUTO TIMIȘOARA
CSC PINDUL DUDEȘTII NOI II
CSS BEGA TIMIȘOARA

SERIA 5:
OLIMPIA BUCOVĂŢ
STEAUA ROŞIE STANCIOVA
AVÂNTUL CĂPĂT
CSM LUGOJ II
VOINŢA HERNEACOVA
CSC MOŞNIŢA
FORESTA MĂNĂŞTUR
SPORTING DUMBRAVA
VHP PĂDURENI
PROGRESUL VUCOVA
CRVENA ZVEZDA STANCIOVA
PROGRESUL RACOVIŢA
AS MARGINA SÂNTEŞTI
REAL DRAGŞINA
ACS REMETEA IANOVA
ŞOIMII GHIZELA

Per total, în judeţul Timiş avem în acest moment 126 de echipe afiliate la Asociaţia Judeţeană de fotbal, seniori+juniori, sunt 8205 jucători legitimaţi şi s-au aplicat 7.702 vize anuale.

„Dorim succes tuturor echipelor în noul sezon! Mi-aș dori să primeze Fair-Play- ul și respectul reciproc!”, ne-a transmis Romeo Malac, preşedintele AJF Timiş.

Share
Published by
Daniel Neacșu
Tags: fotbalul mic

Recent Posts

Rectorul UPT atrage atenția asupra transformării profunde pe care AI o aduce pe piața muncii și în mediul academic

Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…

4 ore ago

Crimă la stână! Un cioban a fost omorât cu sânge rece, iar suspectul a fost prins după câteva ore de căutări

Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…

5 ore ago

Au început lucrările de amenajare a două noi sensuri giratorii, la Albina și Sacoșu Turcesc, pe drumul județean Timișoara – Buziaș/FOTO

Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…

7 ore ago

Primăria Timișoara suspendă temporar încasarea taxelor și impozitelor locale, pentru aplicarea noilor reduceri fiscale

Timp de trei zile, încasarea taxelor și impozitelor locale va fi suspendată de către Direcția…

9 ore ago

Finanțarea din fondurile publice ale Timișului a acțiunilor sportive, în dezbatere publică

Timișenii își pot spune opinia asupra modului în care județul va finanța din bani publici…

10 ore ago