Cultura

Sidy Thal, spectacolul despre atentatul antisemit din anul 1938 din Timişoara, va avea trei reprezentații în luna octombrie

La 26 noiembrie 1938, două grenade de mână au explodat în sala de spectacole în timpul unei reprezentații a cântăreței evreico-bucovinene Sidy Thal și a ansamblului său la Teatrul din Timișoara. Un atentat antisemit, comis de Garda de Fier, în care au murit patru persoane și au fost rănite alte 70.

Un eveniment, puțin cunoscut în Timișoara și în România, pe care dramaturgul Thomas Perle și regizorul Clemens Bechtel l-au cercetat cu ajutorul Mariei Mădălina Irimia de la Centrul pentru Studiul Istoriei Evreilor din România – „Wilhelm Filderman”, și au creat un spectacol documentar.

Ce este adevărat? Ce s-a întâmplat cu adevărat? Sidy Thal este o încercare de a reconstitui atacul și momentul în care antisemitismul și fascismul au devenit parte din viața de zi cu zi într-o societate multiculturală, ceea ce a dus la oroarea celui de-al Doilea Război Mondial și la Shoah.

Sidy Thal, spectacolul Teatrului German de Stat Timișoara în coproducție cu Teatrul Evreiesc de Stat din București, scris de Thomas Perle și Clemens Bechtel, și regizat de Clemens Bechtel, îşi propune să reconstituie acel atac. El va beneficia de trei reprezentații în luna octombrie.

Prima dintre ele, cea din Timișoara, va avea loc miercuri, 16 octombrie, de la ora 19.30. Spetacolul, care începe la Sinagoga din Cetate și continuă în sala TGST, este deja SOLD-OUT. Apoi, în 20 și 21 octombrie, urmează două reprezentații la București, în cadrul celei de-a 34 ediții a Festivalului Național de Teatru (FNT), care anul acesta se desfășoară în perioada 18-27 octombrie.

Spectacolul multilingv (jucat în idiș, germană și română) a intrat în selecția oficială a Festivalului deoarece a fost considerat de către juriu (format din criticii de teatru Mihaela Michailov, Călin Ciobotari și Ionuț Sociu) reprezentativ pentru tema din acest an: „dramaturgiile posibilului” – adică producții provocatoare, relevante fie prin temă, fie prin mijloacele de construcție.

Mai multe detalii despre spectacol: https://www.teatrulgerman.ro/ro/spectacole/sidy-thal/

Mai multe detalii despre programul FNT, adiția 34: https://fnt.ro/2024/program-18-oct/

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

9 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

14 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

14 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

17 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

18 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

18 ore ago