Administratie

Timișoara vrea să preia o parte din Calea Urseni, în vederea modernizării

O porțiune din Calea Urseni, care se află în administrarea comunei Giroc, ar urma să fie preluată de Primăria Timișoara. Proiectul care va fi propus la vot consilierilor locali timișoreni prevede preluarea, în vederea modernizării străzii, de la intersecția cu strada Venus până la limita administrativ teritorială.

Proiectul Primăriei Timișoara prevede reabilitarea benzilor de circulație, amenajarea de trotuare și de piste de biciclete și introducerea unui sistem de colectare și evacuare a apelor pluviale. În prezent, există tronsoane unde limita între municipiul Timișoara și comuna Giroc este chiar în mijlocul străzii, iar pentru a moderniza integral Calea Urseni este necesară trecerea unor imobile din domeniul public al comunei Giroc în domeniul public al Timișoarei. Un proiect de hotărâre în acest sens va fi supus aprobării în următoarea ședință a Consiliului Local.

Odată ce întreaga stradă va fi intabulată, investiția municipalității va intra în etapa studiului DALI. În prezent, Calea Urseni preia din traficul de pe străzile Venus și Mareșal Constantin Prezan, de pe străzile adiacente și de pe drumul județean DJ 595D. Drumul este asfaltat dar nu este mărginit de trotuare, astfel că nu prezintă siguranță pentru pietoni”, anunță primăria timișoreană.

Modernizarea străzii Calea Urseni vine în completarea altor investiții pe care Primăria le implementează în cartierul Ciarda Roșie, printre care asfaltarea ultimelor străzi de pământ sau piatră, înființarea liniei 24 de autobuz, reparații de străzi și locuri de parcare, renovarea curții și terenului de sport de la Școala Gimnazială 20, plantarea a peste 300 de arbori pe aliniamente stradale și în parcuri, acțiuni multiple de salubrizare, instalarea coșurilor ecologice și soluționarea problemelor de iluminat public.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Timișorenii vor discuta cu asistentul virtual Timi pentru a obține informații de la primărie

Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…

31 de minute ago

Miercuri pleacă din Timișoara și ultimul suporter POAK spre Salonic

Suporterul echipei PAOK rănit în tragicul accident de săptămâna trecută pleacă astăzi spre casă. El…

O oră ago

CCIA Timiș și ISIM Timișoara lansează în 2026 cursuri gratuite de excelență în sudare ecologică și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…

2 ore ago

Administrația județeană pregătește licitația pentru reabilitarea castelului de la Banloc și a Mausoleului de la Bobda

Consiliul Județean Timiș are în lucru mai multe proiecte de reabilitare a unor vechi conace.…

2 ore ago

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago