Social

Cum, când și unde pot fi predate legal și gratuit deșeurile periculoase din menajer

RETIM Ecologic Service S.A. și ADID Timiș informează locuitorii din Zona 0 Ghizela, județul Timiș, despre importanța colectării separate a deșeurilor periculoase din menajer. Acestea trebuie colectate separat de alte categorii de deșeuri. NU trebuie depuse în recipientele destinate altor tipuri de deșeuri, pe domeniul public sau în spații neautorizate. Acestea pot fi predate GRATUIT în cadrul campaniilor trimestriale de colectare.

PROGRAMUL CAMPANIILOR DE COLECTARE A DEȘEURILOR PERICULOASE DIN MENAJER – 2025

Localitățile din Zona 0 Ghizela a județului Timiș în care se vor colecta deșeuri periculoase din menajer în cadrul campaniilor trimestriale sunt următoarele:

  • Lugoj, Buziaș, Recaș, Balinț, Bara, Belinț, Bogda, Boldur, Brestovăț, Chevereșu Mare, Coșteiu, Criciova, Darova, Găvojdia, Ghizela, Nădrag, Nițchidorf, Racovița, Sacoșu Turcesc, Secaș, Știuca, Topolovățu Mare și Victor Vlad Delamarina.

Perioada campaniilor trimestriale:

  • 17 ianuarie – 28 februarie 2025
  • 07 aprilie – 21 mai 2025
  • 07 iulie – 19 august 2025
  • 06 octombrie – 17 noiembrie 2025

Detalii despre efectuarea acestor campanii pe www.retim.ro și www.adidtimis.ro/stiri.

De asemenea, operatorii serviciului de Call Center sunt disponibili la numărul +40 374 885 692, de luni până vineri, între orele 07:00 – 19:00.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Timișorenii nu uită! Eroii din 89, comemorați de suporteri și oameni simpli în evenimentul de tradiție, „Marșul Revoluției”

Cine uită e complice, dar Timișoara nu va uita niciodată acel decembrie sfânt, când în…

5 ore ago

RETIM a predat toate instalațiile și Celulele 1 și 2 de la DDN Ghizela

RETIM a predat către Consiliul Județean (CJ) Timiș stațiile de tratare a levigatului, Celula 1…

6 ore ago

Panică la Lugoj! Se simte miros de gaz și zeci de oameni părăsesc zona

Marți, 16 decembrie în jurul orei 16:30, ISU Timiș a fost anunțat prin 112 despre…

8 ore ago

La Ghiroda s-a făcut un nou pas spre independența energetică a comunei

Primarul comunei Ghiroda, Ionuţ Stănuşoiu, a semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Producție de energie…

8 ore ago

Şedinţă festivă a Consiliului Local dedicată Revoluţiei de la Timişoara

Consilierii locali s-au întrunit astăzi într-o şedinţă festivă în memoria Revoluţiei de la Timişoara. La…

8 ore ago

Berăria 700 rămâne la afaceristul Dan Dinu. Preţul chiriei este puţin mai mare decât cel precedent

Primăria Timişoara a semnat un nou contract de închiriere cu omul de afaceri Dan Dinu…

9 ore ago