Echipa de consilieri a primarului Timișoarei, Dominic Fritz, o include din această săptămână și pe arhitecta Alexandra Trofin. Conform primăriei, ea va avea atribuții în valorificarea patrimoniului municipalității atât în scopuri comerciale, cât și culturale și sociale, dar și în îmbunătățirea calității spațiului public, urmând să dezvolte la primărie politici de locuire în oraș.
Trofin este cadru universitar la Facultatea de Arhitectură din Timișoara și vicepreședinte al Ordinului Arhitecților Timiș. În ultimii 5 ani a coordonat Bienala de Arhitectură din Timișoara, Beta.
”Alexandra Trofin este o profesionistă cu o experiență solidă în transformarea spațiului public și deschiderea acestuia către comunitate. Sunt încrezător că la Primărie va aduce aceeași viziune și energie, concentrându-se pe valorificarea spațiilor administrate de Primărie, unde trebuie să avem o abordare mai ambițioasă. În plus, se va implica în dezvoltarea de politici de locuire în oraș, unde avem multe decalaje de recuperat. Va colabora cu echipele care lucrează deja la îmbunătățirea spațiului public din cartiere, pentru ca Timișoara să devină un oraș mai atractiv și mai funcțional. I-am spus deja că avem mult de lucru și că prioritățile noastre sunt așteptările timișorenilor privind creșterea calității vieții în oraș”, spune primarul Dominic Fritz.
La doar 33 de ani, Alexandra Trofin a organizat două ediții ale Bienalei de Arhitectură Beta, care au cuprins numeroase evenimente în toate cartierele orașului, la care au luat parte numeroși spectatori din România și străinătate. Și-a început cariera de arhitect la un birou de arhitectură specializat în design al spațiului public și a parcurs programe de perfecționare în Portugalia și Cipru.
„Sunt recunoscătoare pentru încrederea acordată și onorată să fac parte din această echipă. Voi contribui la crearea unor strategii care să pună în valoare spațiile publice ale Timișoarei, astfel încât acestea să devină resurse vii și atractive pentru comunitate. Viața socială, comunitară, a fi împreună, a face lucruri împreună, a ne bucura de talentul comunității împreună – toate acestea devin realitate când există un spațiu care să le găzduiască”,a declarat Alexandra Trofin.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…