Opinii

N-ai fi zis! Alin Popoviciu se teme că va naște în spitale private și n-are bani

Dacă nu i-ar fi vorbit gura de politician, sigur am zice că reproșul făcut de vicele CJT Alin Popoviciu primarului Dominic Fritz în privința maternității municipale este unul solid, corect, de bun simț. Poate fi corect și de bun simț și dacă domnului Popoviciu i se rupe de actul medical în sine și atacă doar incompetența unei echipe executive puse să servească comunitatea, cum este cea a USR la Timișoara. Dar să trecem de punctajul politic la care tânjea, probabil, dl. Popoviciu și să vedem dacă situația este chiar așa de gravă.

Categoric, schimbul ăsta de replici între politicieni vine după ce angajații maternității Odobescu, rămași fără un spațiu în care să-și desfășoare munca, au protestat față de criza în care administrația a lăsat secția de obstetrică după închiderea spitalui. Și, pe cale de consecință, lăsarea doamnelor și domnișoarelor din Timișoara fără un loc unde să nască în condiții decente, cu cheltuielile suportate de casa de sănătate, în baza asigurărilor.

Treaba nu e una confortabilă pentru echipa primarului Fritz, dar nu este nici așa de dramatică cum se dorește a fi prezentată de contestatarii edilului. În primul rând pentru că femeile din Timișoara nu sunt obligate, cum se arăta la mitinguri, să nască în spitale private. Timișoara are o maternitate nouă lângă complexul spitalului județean, unitate cu 126 de paturi, cam cât adună cele două materinități de stat funcționale până acuma în Timișoara, Bega și Odobescu.

Pe de altă parte, nu trebuie să fii avocatul primarului să vezi că omul era legat de mâini în privința închiderii secției Odobescu, nefuncțională după ce un tavan s-a prăbușit anul trecut. Putea să n-o închidă? Ce îi spunea primarului vicele CJT Alin Popoviciu dacă mai cădea un tavan, de data asta cu victime? Că Primăria Timișoara nu a continuat proiectul unei materinități noi în zona Balta Verde, pentru că nu au mai fost bani sau așa, de-al dracului, pentru a nu fi continuat un proiect al fostului edil Nicolae Robu, asta e altă discuție, dar paturi de spital unde să se nască micuții timișoreni sau timișeni sunt.

Poate că angajații de la Odobescu au o problemă cu relocarea la altă unitate spitalicească și simt că Timișoara a ratat un proiect pentru construcția unei noi maternități, dar astea sunt alte dezbateri și nu cred că timișorencele fără posibilități financiare vor fi obligate să se împrumute pentru a naște în spitale private, cum se clamează în aceste zile din diferite portavoci politice. La fel de gravă mi se pare însă și incapacitatea de a vedea infrastructura din România dincolo de instituțiile care le patronează.

Avem o maternitate nouă a județului de 126 locuri. Care e problema, femeile vor să nască doar în una municipală? Avem stadion al municipiului mâine, poimâine, se va chema „Eroii Timișoarei” sau „Lego”, noi, microbiștii am vrea unul neapărat al județului, numit „Dan Păltinișanu”? Nu, e bun și ăsta până e gata celălalt. Cu sala polivalentă a fost o întreagă poveste: că ăla al județului se voia ridicat la Giroc, că primăria voia lângă marele stadion. Mâine-poimâine vom avea transport în comun PMT și CJT separat, ba chiar și aeroport pentru cei care vor să decoleze doar din cel administrat de primăria lui Dominic Fritz?

Nu, pentru că acolo se pot înțelege în logica acționariatului sau parteneriatului, cum știu foarte bine atât vicele Alin Popoviciu, președintele Alfred Simonis sau primarul Dominic Fritz, dincolo de punctajul politic la care râvnesc adesea.

Share
Published by
Eugen Sasu

Recent Posts

Începând de astăzi se instituie restricții de circulație pe trei străzi ale oraşului

La solicitarea SC PORR Construct, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

2 ore ago

Primăria Timișoara vrea ca Horticultura să se ocupe de întreținerea spaţiilor verzi din zona centrală, pe patru ani și 12,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană a pregătit un proiect de hotărâre prin care dorește să acorde întreținerea spațiilor…

2 ore ago

Se transformă total întreaga zonă a complexului Bastion Theresia

Întreaga zonă a Bastionului Theresia, atât partea primăriei, cât și cea a județului, vor intra…

3 ore ago

RETIM și ADID Timiș anunță o nouă campanie de colectare a deșeurilor textile cu predare GRATUITĂ din 2026, în Zona 1 Timișoara.

RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță cea de-a doua campanile trimestrială…

3 ore ago

CJ Timiș solicită, concret, preluarea a patru tabere școlare din județ

Consilierii județeni au aprobat, după ani de zile de așteptare, primul demers concret pentru a…

4 ore ago

Proiect aprobat. Consiliul Județean Timiș se poate asocia cu CNI și participa cu o cofinanțare pentru a începe construcția stadionului Timișoarei

Consiliul Județean Timiș a aprobat, miercuri, asocierea cu cei de la Compania Națională de Investiții…

6 ore ago