Politica

Un cunoscut antreprenor timişorean explică ce se va întâmpla dacă românii vor alege un “preşedinte dus cu pluta”

Cunoscutul antreprenor timişorean, Ovidiu Şandor, explică pe limba tuturor ce se va întâmpla în România dacă va fi ales un “preşedinte dus cu pluta”. Respectiv, nu vor mai fi bani pentru salarii şi pensii, iar drept urmare va fi inevitabilă intevenţia FMI. Şandor nu dă numele acestuia, dar oricine realizează că e vorba de Călin Georgescu.

În expunerea sa, Ovidiu Şandor începe de la costurile cu dobânzile pentru România, costuri care au crescut foarte mult în ultima perioadă.

“Mai jos creşterea costurilor cu dobânda pentru statul român, adică pentru noi toţi pentru că această dobândă e plătită din impozitele noastre. Pe scurt, cu această tendinţă, daca Romania alege un preşedinte dus cu pluta, extremist si cu inclinaţii către Rusia, nu către Europa, ne paste un mic faliment. Noul preşedinte va putea mari pe hârtie toate pensiile şi toate salariile, va putea face benzina 1 leu dar nu vor fi bani pentru a plăti pensii sau salarii si nici o firmă nu va vinde benzina. Iar unicul colac de salvare va fi FMI care va veni cu condiţii foarte dure, gen tăiat pensii şi salarii şi crescut substanţial impozitele. Asta ca să ştim ce votăm”, afirmă Şandor.

Din păcate, momentan nu există o alternativă la actuala guvernare, una departe de-a fi perfectă, mai spune Şandor.

“Nu sunt nişte brilianti sau foarte curaţi cei care sunt acum la putere dar alternativele mesianice sunt faliment garantat pentru stat si pentru cetăţeni şi pentru antrepenori, români sau străini. Iarăşi alegem răul cel mai mic, dar asta facem de 30 de ani şi tătuşi până acum România a reuşit sa se mişte în direcţia bună”, a continuat omul de afaceri.

În final, el îşi arată speranţa că în România va apărea o nouă forţă politică, care să înţeleagă mult mai bine ce se întâmplă în ţară.

“Ar fi păcat să schimbăm acest curs… iar intre timp putem spera sa apară o entitate politică noua, cu gândire pro-europeană, care să întelegă mesajul frustrat dar îndreptățit al unei părţi a populaţiei (niciun partid, nici măcar progresist, nu a înţeles încă mesajul) şi care să gândească politicile de care avem nevoie pentru a merge înainte în beneficiul tuturor cetăţenilor ţării, nu doar al unora în poziţii politice şi administrative privilegiate.”, a conchis Şandor

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

10 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

12 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

13 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

13 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

13 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

14 ore ago