Social

A scăzut semnificativ migrația ilegală pe frontiera cu Serbia

Migrația ilegală la granița dintre România și Serbia a scăzut semnificativ, arată datele prezentate în cadrul Comandamentului pentru Managementul Integrat al Frontierei de Stat al Județului Timiș, care a avut loc la Prefectura Timiș. Au fost 35 de persoane oprite pentru trecerea frauduloasă a frontierei de stat.

Odată cu intrarea în Spațiul Schengen, România a eliminat verificările asupra persoanelor la frontierele terestre interne, inclusiv la granița cu Ungaria, începând cu 1 ianuarie 2025. Ca urmare, la nivelul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara au fost implementate o serie de măsuri esențiale. Au fost stabilite o serie de măsuri logistice, adoptate împreună cu autoritățile locale și D.R.D.P. Timișoara, a anunțat subprefectul Raul Ambruș.

În ceea ce privește gestionarea migrației și combaterea infracționalității la frontieră, măsurile aplicate, inclusiv cooperarea cu Agenția Frontex în cadrul operațiunii „JO ROMÂNIA 2024”, au condus la o scădere semnificativă a migrației ilegale. Astfel, au fost opriți 35 de migranți au fost opriți în tentativa de a trece fraudulos frontier din Serbia în România. În total, au fost efectuate 190 de misiuni comune împreună cu autoritățile sârbe, pe teritoriul ambelor state.

Totodată, au fost constatate 37 de infracțiuni în domeniul traficului de droguri și substanțe interzise, fiind confiscate: 47 g de cannabis, 22 g de amfetamină, 243 fiole de steroizi, 3 fiole de anabolizante, 780 de produse psihotrope și precursori.

Măsuri specifice au fost continuate pentru combaterea migrației secundare, prin depistarea persoanelor care intră legal în România cu viză de muncă sau studii, dar care încearcă ulterior să treacă ilegal frontiera spre vestul Europei.

În cadrul a 6 acțiuni punctuale, desfășurate în cooperare cu structurile I.P.J. Timiș, au fost descoperite bunuri susceptibile a fi contrafăcute, în valoare de 60.900 lei.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

O oră ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

O oră ago

Activity Foundation – locul unde educația, inițiativa și cooperarea construiesc comunități durabile

Există organizații care se limitează la implementarea unor proiecte punctuale și organizații care reușesc să…

2 ore ago

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

17 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

19 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

19 ore ago