Doi sportivi reprezentând Timișoara, România și clubul ACS Amabasadorii Speranței s-au remarcat în mod excepțional la Jocurile de iarnă ale Special Olympics de la Torino.
Timișoreanul Casian Munteanu (diagnosticat cu autism) a avut zile de poveste pe pârtiile de la Sestriere, acolo unde a devenit campion olimpic la slalom și slalom uriaș și vicecampion la Super-uriaș. Andrei Cupșa, originar din Baia Mare, dar reprezentând ACS Amabasadorii Speranței (diagnosticat Sindrom Down), a luat aurul la categoria avansați la slalom uriaș și a fost al 7-lea la Super-G.
„Suntem mândri să anunțăm întoarcerea acasă a campionului nostru, Casian Munteanu, care a obținut două medalii de aur la Jocurile Mondiale Special Olympics Torino 2025. De asemenea, sportivul nostru Andrei Cupșa a obținut medalia de aur la slalom uriaș și locul 7 la Super-G. Andrei, care este parte din clubul nostru, se întoarce acasă la Baia Mare și nu va putea fi prezent la evenimentul de mâine. Întoarcerea acasă a lui Casian va avea loc mâine, 17.03.2025, la ora 18:05, la Aeroportul Internațional Timișoara, cu cursa Tarom de la București.
Invităm oficialitățile, presa, antrenorii, colegii, prietenii și familia să fie alături de noi în acest moment special pentru a sărbători această realizare extraordinară”, transmite antrenorul sportivilor, Marius Pârjol.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…