Primăria comunei Giroc a angajat o firmă din Bucureşti pentru elaborarea bugetului, dar şi consultanţă financiară, contractul fiind încheiat pentru suma de 120.000 de lei (24.129 de euro). Firma nu are niciun angajat din 2010 şi este plină de datorii. Adică n-a reuşit să-şi ofere nici ei consultanţă financiară cât de cât rezonabilă.
Angajaţii Primăriei Giroc în frunte cu primarul Dan Vîrtosu nu-şi mai bat capul cu construirea bugetului, drept urmare au mai mult timp pentru deja celebrele învârteli imobiliare din cea mai bogată şi populată comună din Timiş. Astfel, la începutul lunii martie, administraţia giroceană a angajat o firmă care să se ocupe de “consultanţă financiară în vederea planificării strategice a resurselor financiare – prin asistenţă în derularea împrumutului contractat de UAT Giroc, în managementul datoriei publice şi în construirea bugetului comunei Giroc”, informaţia fiind publicată pentru prima dată pe Grupul de Faceobook Ghiroceanul & Chizoşeanul de un fost candidat la Primăria Giroc şi fost jurnalist, Caius Seracin.
Contractul a fost semnat pentru suma de 120.000 de lei (24.129 de euro) cu firma One Est Consultor SRL din Bucureşti. Iar distracţia abia acum începe. Firma în cauză a fost înfiinţată în 2008, în primii trei ani având un angajat, iar ulterior nici unul. Mai mult, firma merge pe minus de trei ani, ajungând la o datorie de 112.728 de lei. Vorbim aici de anul 2023, ultimul pentru care există situaţia financiară a firmei. Mai pe înţeles, firma care oferă consultanţă financiară Primăriei Giroc nu reuşeşte să-şi ofere nici ei o consultanţă cât de cât pe profitabilă.
Se pare că Timișoara i s-a potrivit ca o mănușă lui Cristian Popescu Piedone, șeful…
Săptămâna trecută, miercuri, cu puţine ore înainte de-a arde vechea biserică de lemn din Muzeul…
Primăria Moşniţa Nouă scoate la licitaţie public nouă parcele de teren aflate în intravilan, aparținând…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.04.2025, unde se vor executa reparaţii…
Primarul Dominic Fritz a anunţat că a cerut în instanţă 11,6 milioane de lei drept…
Autobuzele vor avea benzi speciale de preselecție pe Take Ionescu, iar pe Calea Șagului vor…