Opinii

Premiul Nobel pentru… președintele rapace

Cel mai puternic om al lumii și cu unul dintre cei mai agresivi șefi de stat de pe planetă au vorbit la telefon. După ce au trecut de „How do you do, puternice Donald?” și ”Câți ai mai omorât azi, ha-ha-ha, Vladimir Vladimirovici?”, timp de aproape două ore ei au discutat despre pace. Vă imaginați scena asta în care doi oameni pentru care nu știu cât valorează viața unui om au discutat despre pace?! Au vorbit despre condițiile în care un armistițiu ar putea intra în vigoare în Ucraina și Kursk măcar pentru 30 de zile, timp în care oamenii lui Donald și Vladimir Vladimirovici vor discuta despre o pace durabilă, firește, fără victimă viitoarele victime, ucrainenii și celelalte țări europene, la masa discuțiilor.

Lumea a spus despre ce fac astăzi cei doi că este o nouă Yalta. Că doi oameni despre care nu știm cât de sănătoși la cap sunt fac planuri pentru jumătate de miliard de cetățeni ai Europei. Ba pentru mult mai mulți, dacă lucrurile scapă de sub control și într-un nou mare război mondial s-ar angaja apoi SUA, Canada, Australia și altele. Alții spun că acest demers e mai mult decât nimic, că președintele Donald vrea pe lângă premiul Nobel pentru pace decernat lui și salvarea de vieți ucrainene din calea imperialistă a lui Vladimir Vladimirovici.

O fi președintele Donald naiv, dar mai sunt și oameni care cunosc istorie. Rar s-a mai văzut până acum să trimită cineva acasă rusul de unde a intrat el nepoftit, iar asta s-a putut întâmpla atunci când s-a simțit extrem de slăbit, nu din generozitate, umanitate și reguli de conviețuire internațională. Prin urmare, nimeni nu s-a gândit că Rusia va pleca din teritoriile cucerite, cum nimeni nu se putea gândi că Ucraina ar putea accepta așa ceva, cedarea acelor teritorii, dacă nu îi este băgat cu forța așa ceva de către forțele negociatoare. Ceea ce făcea rolul președintelui Donald unul util, totuși, dacă el n-ar fi jucat cu acea fericită naivitate.

De multe ori te gândești dacă președintele Donald este atât de „fazan” în ceea ce face în relația cu Vladimir Vladimirovici sau este agent rus. Asta chiar nu o vom afla noi, poate nici copiii noștri, dar am prefera ca problema să o rezolve cât mai rapid posibil alegătorul american. Știți cu ce se laudă acum Donald? Cu faptul că, dacă el era președinte în februarie 2022, acest război nu ar fi început. Ce frumos delir! O treabă care nimeni n-are cum să o prezinte ca un pariu, cu atât mai puțin să o și verifice vreodată. Cum făcea președintele Donald așa ceva? Cum convingea el pe un Vladimir Vladimirovici care dorea Ucraina să nu o mai vrea? Cu arme și amenințări nu vrea, cu negocieri se vede bine acum că nu reușește să taie un punct măcar de pe lista cu dorințe a Rusiei, atunci cum?

Ce ordine internațională e asta și ce ne va aștepta pe viitor dacă un șef de puternic de stat vrea o țară, intră în ea, o cucerește pe jumătate, iar apoi vin apostolii dreptății să parafeze dezmembrarea ei, fără să câștige mai nimic la negocieri pentru victimă, deși asta anunță că fac, salvează Ucraina? Măcar pe vremea Yaltei rușii erau deja în statele pe care au pus mâinile pentru jumătate de secol. Și erau acolo respingând un atacator ca Germania. Acum, pur și simplu ei au intrat în Ucraina, iar doar lipsa președintelui Donald de la șefia SUA în acel moment și a rugăminților dumnealui pentru pace au făcut ca Vladimir Vladimirovici să îndrăznească o agresiune armată în februarie 2022.

Ce îi spunea președintele Donald omologului Vladimir Vladimirovici dacă acesta înainte de pornirea la război îi solicita liderului american că Noua Rusie cu nu știu câte oblasturi ucrainene în plus trebuie să se realizeze? Din ce a făcut până acum, putem înțelege că președintele Donald ar fi spus ”Da, corect, să dăm acele obasturi Rusiei și astfel vom salva sute de mii de vieți omenești!”. Așa se va face politica externă în viziunea președintelui Donald? Omul ăsta chiar merită premiul Nobel pentru ce?

Caraghios, nu? La o scară mai mică, lipsa asta de reacție propusă de SUA vine ca îndemnul poliției pentru când noaptea ne intră cineva în casă. La carte, psihologii criminaliști ne spun că e bine să ne prefacem că dormim, să lăsăm hoțul să fure totul, iar când el pleacă fericit putem chema poliția și asiguratorul să ne facă procesul verbal de despăgubire. Partea tristă în noua ordine mondială propusă de președinții Donald și Vladimir Vladimirovici este că au dispărut asiguratorii.

Share
Published by
Eugen Sasu

Recent Posts

Astăzi, la ora 11.01, are loc echinocţiul de primăvară

Echinocțiul de primăvară marchează venirea primăverii din punct de vedere astronomic, iar durata zilei o…

34 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 20 martie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 20.03.2025, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Municipalitatea timișoreană a încasat în contul taxelor și impozitelor locale suma de 80 de milioane de lei

Primăria Timișoara a încasat în contul taxelor și impozitelor locale pe anul în curs suma…

12 ore ago

Anamaria Gavrilă se retrage din cursa electorală în favoarea lui George Simion

Lidera POT, Anamaria Gavrilă, a anunțat miercuri seara, că se retrage din cursa pentru alegerile…

13 ore ago

Universitatea de Medicină și Farmacie Timișoara primește 2,5 milioane de euro prin Regio Vest pentru modernizare

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara va beneficia de o investiție din…

13 ore ago

Protecția Consumatorilor Timiș a verificat șapte restaurante din Timișoara. La patru a fost decisă închiderea temporară/Foto

Joi a fost zi plină pentru inspectorii de la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC)…

13 ore ago