Timp liber

Rugă mare la Ghiroda şi în 2025, de Rusalii

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, cu sprijinul Parohiei Ortodoxe Române Ghiroda și în parteneriat cu Asociația Pro Datina, au plăcerea de a vă invita la Ruga de la Ghiroda.

Pe 8 și 9 iunie, spectatorii vor putea urmări reprezentații de muzică și dans interpretate de artiști de renume care vor urca pe scena din curtea Căminului Cultural Ghiroda.

Festivitățile organizate pentru Ruga de la Ghiroda vor debuta duminică, 8 iunie, ora 12:00, cu slujba religioasă a Hramului Bisericii, la Biserica Ortodoxă din Ghiroda.

Duminică, de la ora 17:00 ne bucurăm de muzică bună alături de interpreți consacrați precum Gheorghe Călțun Brancu, Zorica Davu, Ioan Surdu și Luminița Safta și Deschiderea dansului și invitația către toți participanții va fi realizată de ansamblurile îndrăgite: Ansamblul Cununa Timișului și Ansamblul Datina.

​Luni, începând cu ora 19:00, artiștii care ne vor asigura dansul și voia bună sunt Liliana Laichici, Luminița Safta, Oana Stanca, Andreea Chisăliță, cât și un moment special marca „Crăițele”

Distracția va fi în toi și pentru cei mici: sunt pregătite activități pe Arena Emilian Pavel, unde vor găsi amenajată o zonă de joacă doar pentru ei. Parcul de distracții “Luna Park” va fi de asemenea prezent pe toată durata evenimentului și va aduce jocuri pentru copii și adulți de toate vârstele.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…

7 ore ago

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…

7 ore ago

Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO

Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…

7 ore ago

Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei

Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat…

8 ore ago

În câteva zile demarează lucrările de extindere la patru benzi a drumului județean dintre DN 69 și Sânandrei

În scurt tip, drumul care leagă DN 69, Timișoara – Arad, de Sânandrei intră în…

8 ore ago

Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018

Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă…

9 ore ago