Evaluare Națională
Elevii de clasa a VIII-a au susținut, miercuri, proba la Matematică, a doua etapă a examenului de Evaluare Națională 2025 care contează în admiterea la liceu. Testarea a început la ora 9:00 și a durat două ore.
Subiectele la matematică la Evaluare Națională au avut un nivel de dificultate mediu, fiind considerate nu mai grele decât anul trecut.
Subiectele la Matematică Evaluarea Națională 2025 sunt structurate pe trei cerințe principale și includ exerciții de algebră, geometrie și probleme aplicate, formulate astfel încât să verifice înțelegerea noțiunilor de bază din programa școlară. Elevii primesc 10 puncte din oficiu, iar punctajul maxim este 100.
În judeţul Timiş au fost înscrişi 5436 de elevi, dintre care au fost prezenţi 5223, absentând 213. Nu s-au înregistrat incidente şi niciun elev nu a fost eliminat. Luni, la limba română, din cei 5436 înscrişi, nu s-au prezentat 204.
Elevii care studiază o limbă maternă vor susține proba la Limba maternă pe 27 iunie.
Absolvenții clasei a VIII-a vor afla primele rezultate la EN 2025 pe 3 iulie, iar introducerea vizualizării lucrărilor (4-5 iulie) este o noutate majoră pentru anul acesta, ca și în cazul examenului de BAC 2025. După depunerea contestațiilor, notele finale vor fi afișate pe 10 iulie.
Locuitorii din zona Traian sunt invitaţi luni, la Clopotul Libertății din piaţă, la discuţii privind…
Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat instituirea de restricții de circulație…
Procurorii DIICOT împreună cu poliţiştii de la BCCO au efectuta o percheziţie într-un imobil din…
Politehnica Timișoara dispută vineri cel de-al doilea joc oficial în deplasare din 2026. Alb-violeții, care…
Consiliul Județean Timiș a participat la un proiect european dedicat tranziției către energie curată, în…
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în parteneriat cu Direcția Sanitară Veterinară și pentru…