Administratie

Primăria a demarat demolarea unei pizzerii cunoscute din Timișoara. Urmează un ditamai palatul ”de catifea”/Foto

Așa cum a promis duminică seara primarul Dominic Fritz, la ora 9.00 oamenii municipalității s-au prezentat la pizzeria situată în apropierea Iulius Town și au început demolarea acesteia. Desigur, proprietarul pizzeriei a protestat, spunând că administrația distruge economia din Timișoara.

O vilă de pe Calea Torontalului și o cunoscută și apreciată pizzerie de pe drumul spre Iulius Town au fost ultimele victime ale campaniei de demolare demarată de Primăria Timișoara. Conform instituției, cele două construcții ar ocupa în mod ilegal domeniul public. Dacă în ceea ce privește ditamai palatul demolarea nu va fi deloc ușoară, la pizzerie situația e mai ușoară, acolo spațiul ocupat era mult mai mic, iar materialele de construcții ușoare.

Iar la ora 9.00 demolarea a demarat.

”O vilă construită ilegal pe un teren de aproximativ 2000 de metri pătrați, aflat în proprietatea municipiului. Imobilul a fost ridicat în anii ’90 fără nicio autorizație de construire, pe terenul Primăriei. În trecut pe acest teren era o grădiniță. O pizzeria amplasată pe domeniul public. Inițial, în anii 90, funcționa ca un mic butic, dar s-a extins treptat, ocupând inclusiv zona destinată trotuarului. Au atacat dispoziția de demolare în instanță, au pierdut procesul”, anunța Dominic Fritz despre obiectivele vizate.

Mai mulți cetățeni ar fi solicitat ca clădirile vizate de demolări să fie închiriate, nu distruse. Nu e posibil legal, spune primarul.

Mulți mă întreabă dacă aceste clădiri construite ilegal nu ar putea fi confiscate sau închiriate de primărie. Răspunsul este clar: nu, legea nu permite așa ceva. Nu există nicio cale legală de a le introduce în circuitul legal, pentru că au fost ridicate abuziv pe terenul municipalității, fără autorizație, fără drept de folosință, fără respectarea vreunei reguli. Aceste construcții nu sunt rezultatul unei greșeli neintenționate. Orice om cinstit din această țară știe câte dosare cu acte are de depus pentru a construi și a funcționa legal ca business. Ce vedem aici este rezultatul nepăsării și al complicității instituțiilor statului care, timp de zeci de ani, au închis ochii și nu au protejat patrimoniul public. Demolarea acestor clădiri e un semnal clar că legea se aplică tuturor”, a declarat primarul Dominic Fritz

Pizzeria Poli a fost autorizată la începutul anilor ‘90 pentru o suprafață mai mică de 15 mp. Ulterior, ocuparea domeniului public a continuat ilegal, fără autorizație, fără contract, ajungând la o construcție pe o suprafață de peste 200 mp. Cheltuielile de demolare a clădirii ilegale vor fi suportate de reprezentanții pizzeriei.

Primăria este pregătită să susțină în instanță necesitatea și legalitatea acestui demers”, a transmis instituția.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

3 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

6 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

8 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

9 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

9 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

10 ore ago