Agenţia AsTour Timişoara vă propune, în toamnă, între 8 și 11 noiembrie, o escapadă în sudul Italiei, un colț de lume unde istoria prinde glas, iar marea șoptește povești vechi de secole. Va fi un city break atent organizat, cu zbor direct din Timișoara, cazare confortabilă la un hotel de 4 stele și program turistic gândit pentru a vă oferi o experiență completă.
Principalele atracţii ale excursiei: Pompeii – orașul suspendat între viață și eternitate, conservat în lava timpului. Sorento – locul unde cerul se contopește cu Mediterana, iar fiecare colț respiră poezie. Capri – insula miturilor, a grădinilor parfumate și a apusurilor care taie răsuflarea. Napoli – o plimbare de câteva ore printre clădiri istorice, piețe vibrante și sufletul autentic a sudului italian.
PROGRAMUL PE ZILE:
ZIUA I: 08.11.2025
Plecare din Timișoara, Aeroportul Internațional „Traian Vuia” Timișoara. Sosire Aeroport Internațional Napoli-Capodichino. Transfer hotel, sosire hotel. Cazare.
ZIUA II: 09.11.2025
Mic dejun. Plecare spre Pompeii. Sosire Pompeii. Vizitarea sitului arheologic de la Pompeii. Forumul Roman, Casa Faunului, Termele, Teatrul Mare, bordelurile antice (Lupanar), Grădina Fugitivilor. O scurtă pauză pentru hidratare și fotografii cu Muntele Vezuviu pe fundal. Plecare spre Sorento – Perla Golfului Napoli. Situat pe un promontoriu spectaculos, deasupra Mării Tireniene, Sorrento se află la sud de Napoli, la marginea Peninsulei Sorrentine. Sorento oferă turiștilor care poposesc aici, o panoramă impresionantă asupra Golfului Napoli și a Muntelui Vezuviu. Falezele înalte și apa azurie oferă un decor perfect pentru fotografii.
Întoarcere Napoli. Cazare
ZIUA III: 10.11.2025
Mic dejun. Transferul cu mijloace de transport în comun sau pe jos până în port. Plecare cu feribotul spre Insula Capri (durată aprox. 50–60 min). Sosire în Marina Grande, urcare cu funicularul sau autobus local, în orașul Capri. Plimbare pe Via Camerelle (shopping, cafenele), vizită la Grădinile lui Augustus pentru panorame spre Faraglioni. Transfer cu mijloc de transport local în Anacapri – partea mai liniștită și pitorească a insulei. Opțional: urcare cu telescaunul pe Muntele Solaro (cea mai înaltă cotă de pe insulă). Pauză de prânz la un restaurant local, recomandăm specialități cu pește și lomoncello. Coborâre spre Marina Grande și îmbarcare pe feribot. Sosire în Napoli.Cazare.
ZIUA IV: 11.11.2025
Mic dejun. Tur pietonal în centrul istoric al orașului: Castel Nuovo (Maschio Angioino) – exterior, Piazza del Plebiscito și Palatul Regal. Program liber de cumpărături și plimbare. Transfer spre Aeroportul Internațional Napoli – Capodichino. Formalități de îmbarcare. Decolare Aeroportul Internațional Napoli – Capodichino. Aterizare Aeroportul Internațional „Traian Vuia” Timișoara
PREȚ: 495 EURO + 495 LEI
PREȚUL INCLUDE:
3 nopți cazare cu mic dejun în hotel 4* în Napoli ;
Bilet avion Timișoara –Napoli/ Napoli – Timișoara;
program turistic;
asistență din partea firmei;
bagaj de mână;
transfer Aeroport – Hotel/ Hotel – Aeroport;
excursie Pompei, Sorento;
excursie Insula Capri
PREȚUL NU INCLUDE:
serviciile opționale;
intrările la obiectivele turistice;
taxe hoteliere;
bagaj de cală (opțional)
tips șofer – 5 euro/ persoană
asigurarea medicală;
transportul cu mijloacele de transport în comun (autobus sau funicular) Capri.
Vreme de toamnă în acest weekend, cu nori și ploi. Iarna se lasă așteptată și…
Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…
Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…
Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…