Sport

Puștiul din Timișoara pe care pariase Mihai Leu, start în memoria mentorului său la Reșița

Etapa de viteză în coastă de la Reșița, programată în acest weekend, va avea o semnificație aparte pentru unul dintre cei mai tineri piloți din competiție. Legitimat la clubul Canova Racing Timișoara, Nicolas Benea, considerat de regretatul Mihai Leu unul dintre cei mai promițători piloți ai noii generații, va concura în memoria fostului campion, care i-a fost mentor, susținător și prieten apropiat.

La doar 17 ani, Nicolas Benea s-a remarcat în ultimii ani printr-un stil curajos și o maturitate neașteptată pentru vârsta sa. Performanțele sale nu au trecut neobservate de Mihai Leu, care l-a remarcat și încurajat în drumul său spre performanță. Nicolas a devenit anul trecut cel mai tânăr campion național la debutanți din istoria vitezei în coastă, iar acum luptă pentru titlul de la juniori.

Reșița va fi însă prima cursă majoră fără cel care a pariat pe el încă de acum trei ani, dinainte ca Nicolas să își facă debutul în motorsportul mare. Într-o postare pe facebook alături de Nicolas, Leu titra: Împreuna cu Nicolas Benea, un viitor campion!

„Mihai Leu a fost mai mult decât un mentor pentru mine, a fost o sursă continuă de inspirație. M-a învățat ce înseamnă disciplina, curajul și pasiunea pentru acest sport. Cursa de la Reșița este despre el. Voi concura în memoria lui, cu toată determinarea și recunoștința pe care i-o port”, a declarat Nicolas.

Evenimentul de la Reșița se anunță unul spectaculos, dar și emoționant. Peste 70 de piloți vor concura la a patra etapă a sezonului de viteză în coastă, evenimentul urmând să fie dedicat celui care a fost Mihai Leu.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Trei puncte culese din zăpadă la Buftea! Dumbrăvița, victorie vitală cu CS Afumați

Au fugit de terenurile din Afumați și Clinceni, doar pentru a da de ninsoare și…

10 ore ago

Atât de aproape de un rezultat foarte bun în primul meci din play-off! Eșec în prelungiri pe terenul campioanei

Politehnica Femina a fost pe punctul de a „dinamita” campionatul. A avut 1-0 pe terenul…

11 ore ago

Timișorenii sunt așteptați la proteste pentru a susține eliminarea eutanasierii animalelor fără stăpân

Urmările dezastrului descoperit la adăpostul de animale din Șuraia, Vrancea, unde mii de câini au…

14 ore ago

Primăria Timișoara montează cititoare de viteză pe străzile din oraș

Două cititoare a vitezei cu care circulă automobilele pe străzile orașului au fost montate de…

14 ore ago

CCIA Timiș a organizat un eveniment online dedicat consolidării cooperării economice dintre companiile israeliene și mediul de afaceri

În perioada 17-18 februarie 2026, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de…

15 ore ago

Parteneriat între Primăria Dumbrăviţa şi Consiliului Județean Timiș pentru proiectul de modernizare a Bulevardului Ghioceilor

Vineri, primarul comunei Dumbrăviţa, Horia Bugarin, şi președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, au semnat…

15 ore ago