Sport

Dezbaterea pe tema schimbărilor de la SCM Timișoara a durat cinci minute

Dezbaterea publică pentru stabilirea noii organigrame de la Sport Club Municipal Timișoara, structura care se ocupă de activitățile sportive în cadrul municipalității timișorene, a durat cu câteva secunde peste cinci minute. Chiar dacă miza este una reală, SCM primind administrarea principalelor baze sportive ale orașului, dar și sume de bani importante pentru finanțarea proiectelor sportive, interesul cetățenilor a fost inexistent.

Cu doar șapte persoane prezente la masa discuțiilor, printre care Cătălin Costinaș, director al SCM Timișoara și Paula Romocean, viceprimar, niciuna intervenientă în dezbaterea propriu-zisă, întâlnirea a fost una aproape formală. Cu această ocazie am aflat că SCM va prelua și administrarea celor mai importante baze sportive din oraș.

În lipsă de altceva, la clubul primăriei vor ajunge în administrare Sala Polivalentă „Constantin Jude”, cu teren de joc și antrenamente și cu o tribună de peste 1.600 de locuri; Complexul Sportiv „Bega”, cu sală de gimnastică și bazin de înot semiolimpic; Stadionul de Rugby „Gheorghe Rășcanu”, cu teren de joc, tribune și anexe; Baza Sportivă de pe Str. Mircea cel Bătrân, cu teren de joc și tribune.

Noua structură a SCM va avea 32 de posturi, printre care și un administrator de baze sportive. Bazele sportive vor putea fi folosite și pentru închiriere, activitate care va aduce bani pentru SCM. O altă schimbare importantă se referă la transferul fondurilor acordate din bugetul local pentru proiecte sportive, activitate care până acum era derulată prin Centrul de Proiecte.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

9.000 de daruri, mii de zâmbete și o rețea de oameni care cred în bine – implicarea Asociatiei Socioculturale Sam’s Friends

Într-o lume în care diferențele sociale se adâncesc, iar accesul la resurse nu este egal…

2 ore ago

Primăria Timișoara vrea un nou drum între Aradului și Torontalului. Va dubla, în mare parte, Centura Vest

Un important producător de băuturi răcoritoare, care deține o fabrică pe Calea Torontalului, vrea să…

20 de ore ago

Expoziția Moving Elements deschide anul de evenimente de la Muzeul Apei

Sezonul 2026 începe la Muzeul Apei Timișoara cu expoziția Moving Elements a artistului Bogdan Nueleanu, una dintre…

22 de ore ago

Culturile lumii la UVT, o nouă ediție. Sunt programate două spectacole cu tradiții sârbești

Comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara (UVT) organizează o nouă ediție a seriei de evenimente…

22 de ore ago

Marilen Pirtea sare în apărarea Guvernului Bolojan: România are printre cele mai mici impozite pe locuinţă din Europa

Preşedintele interimar al PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că România se numără, alături de Cehia…

23 de ore ago

Peste o sută de misiuni ale pompierilor timişeni, în ultimele 24 de ore. Localitatea Saravale a rămas fără energie electrică

În condițiile meteo din această perioadă, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Timiş a anunţat…

23 de ore ago