Social

Furtuna de zilele trecute a făcut curat pe străzile orașului. 35 de tone de deșeuri și resturi vegetale au ajuns la stația de epurare

Furtuna care s-a abătut asupra Timișoarei în noaptea de duminică spre luni a pus la încercare la maxim sistemul de canalizare al orașului. În urma ploii, debitul de intrare în rețeaua de canalizare a atins un vârf de peste 60.000 de metri cubi de apă pe oră, comparativ cu un debit de referință în condiții normale de aproximativ 5.000 de metri cubi pe oră. Iar apa a ajuns la stația de epurare cu 35 de tone de deșeuri solide adunate de pe străzi și din canalizare.

Pentru a vă face o idee asupra cantității de apă căzută, capacitatea maximă de tratare a stației de epurare a apelor uzate care este de 10.800 de metri cubi pe oră. Comparativ, debitul apei colectată în timpul nopții în sistemul de canalizare a fost de aproximativ trei ori mai mare decât debitul actual al râului Bega.

Societatea Aquatim a fost nevoită să apeleze la măsurile speciale care se iau în astfel de situații. Dacă nu erau aplicate, în Timișoara ar fi fost inundații.

Pentru a preveni supraîncărcarea rețelei și funcționarea sub presiune, care ar fi putut duce la refulări și acumulări de apă pe străzi sau în subsoluri, a fost activat un sistem de pompare alternativ, care evacuează temporar o parte din apă direct în efluent, ocolind și protejând astfel o etapă importantă a procesului de tratare și anume, etapa biologică. Această procedură se activează doar în condiții extreme și este prevăzută în Autorizația de Gospodărire a Apelor, emisă de autoritățile competente. Este important de precizat că dacă acest sistem nu ar fi fost pus în funcțiune, rețeaua de canalizare ar fi fost supusă unei presiuni ridicate, cu risc crescut de inundații locale”, a transmis Aquatim.

Interesant este că această furtună a făcut curat pe străzile orașului. Pe lângă volumul foarte mare de apă uzată și pluvială, rețeaua a antrenat și o cantitate semnificativă de deșeuri, resturi vegetale și materiale aruncate pe domeniul public sau în sistemul de canalizare. Acestea au fost reținute în stația de epurare în urma etapei mecanice de filtrare, rezultând o cantitate totală de 35 de tone de reziduuri solide colectate în intervalul de câteva ore în timpul furtunii.

În prezent, situația este stabilă. Stația de epurare funcționează în regim normal, iar Aquatim continuă să monitorizeze calitatea apei și să colaboreze cu Administrația Bazinală de Apă Banat și Inspectoratul pentru Situații de Urgență.

Reamintim că sistemul de canalizare din Timișoara este unitar, adică apele uzate menajere și cele pluviale sunt colectate prin aceeași rețea. În acest context, contribuția fiecărui utilizator este esențială pentru buna funcționare a sistemului în perioade de ploi abundente. Recomandăm în continuare evitarea sau reducerea evacuării apei de ploaie în rețeaua de canalizare precum și evitarea depozitării deșeurilor în zonele de colectare a apei de ploaie”, este recomandarea societății de apă și canal.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Victorie de ziua lui Mister! Ce poate fi mai frumos decât un succes timișorean pe terenul Stelei

Liga Națională de baschet masculin a programat un nou duel dificil pentru SCM Politehnica, echipă…

O oră ago

Bătaie cu izuri fotbalistice și de dragoste în Complex. Băiatul unei consiliere din Dumbrăvița, băgat în spital

Fapte reprobabile în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club din zona Complexului Studențesc. Un…

8 ore ago

Lotul 2 din reabilitarea căii ferate Caransebeș – Arad avansează semnificativ. Cel de la Timișoara a ajuns la puțin peste 18%

Stadiul lucrărilor de reabilitare a celor patru loturi de ale ferată dintre Caransebeș – Timișoara…

9 ore ago

Începănd de luni, restricții rutiere în mai multe zone din oraș

La solicitarea Aquatim, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a avizat restricționarea traficului…

12 ore ago

CSM Lugoj a uitat să mai câștige! A cincea înfrângere la rând

Departe de forma din alte vremuri. Corona Brașov câștigă în etapa din weekend, clar, în…

13 ore ago