Primăria Timişoara

Ziua Timișoarei, marcată printr-o ceremonie în Piața Unirii/FOTO

Ziua Timișoarei a fost marcată, oficial, printr-o ceremonie organizată în Piața Unirii. Timișorenii prezenți au aplaudat momentul și s-au bucurat de eveniment.

La ceremonie au fost în formație de paradă militarii, jandarmii, polițiștii locali, dar și o fanfară. De asemenea, momentul a fost marcat de o defilare a unui grup care a purtat uniformele de epocă ale soldaților care au intrat în oraș pe data de 3 august 1919.

”Astăzi ne adunăm nu doar ca să marcăm o dată în calendar și ca să celebrăm un spirit, spiritul unui oraș care în momentele cele mai grele ales să meargă înainte. Ziua de 3 august 1919 a venit după un război lung, oamenii trăiau în lipsuri, cu răni nevindecate, o incertitudine. Libertățile cetățenești au fost aproape integral suprimate, industria a fost militarizată, iar femeile și copiii au fost nevoiți să muncească în locul bărbaților trimiși pe front. Aici în luna ianuarie 1918 au fost înrolați peste 12.000 de bărbați, între care mulți nu s-au mai întors de pe front și au lăsat în urmă mii de văduve și orfani. și totuși în mijlocul acelor greutăți locuitorii Timișoarei au găsit puterea de a privi spre viitor, de a acționa pentru un scop comun, acela ca Timișoara să devină parte a României”, a fost discursul lui Dominic Fritz.

El a vorbit despre spiritul Timișoarei, despre momentul actual din societatea românească și despre unitatea orașului.

”Astăzi și noi traversăm vremuri complicate, simțim cu toții scumpirile, pentru faptul că oamenii trebuie să plătească facturile, decizii politice incorecte, și simțim tensiunile din societate, relația lor, discursuri care ne împart în tabere și îndeamnă să ne temem unii de alții. Dar tocmai acum merită să ne aducem anumite de lecția istoriei noastre. Greutățile nu ne-au omorât niciodată și ne-au unit atunci când am avut curajul să acționăm împreună. Miracolul care salvează lumea este capacitatea noastră de a începe ceva nou. Aceasta este esența acțiunii umane, să refuzi resemnarea și să pui în mișcare schimbarea. Timișoara a făcut asta de nenumărate ori, a reconstruit și a spus nu dictaturii, Astăzi avem nevoie din nou de acest miracol. Nu pentru o victorie militară ci pentru o victorie civică, o victorie a cetățenilor unui oraș mai unit. La mulți ani Timișoara, la mulți ani dragi cetățeni!”, a spus Dominic Fritz în cadrul ceremoniei.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Primăria caută executant pentru un nou parc fotovoltaic la Timișoara

Timișoara caută executant pentru un nou parc fotovoltaic, care va fi ridicat pe un teren…

4 ore ago

Reparațiile la liniile cale modifică circulația pe mai multe trasee de tramvai

Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând de luni, 4 aprilie, circulația unor linii…

4 ore ago

A pierdut o bătălie, nu şi războiul. Dominic Fritz despre litigiul cu ANI: “Lucrurile rămân ca până acum, procesul pe fond continuă”

Înalta Curte de Casație și Justiție i-a respins, joi, primarului Timișoarei, Dominic Fritz, o cerere…

6 ore ago

Cinci victime în urma unei neatenții în trafic! S-a întâmplat joi, în Timișoara

Panică, ambulanțe, lacrimi, joi în Timișoara după un accident grav, care putea fi evitat dacă…

7 ore ago

Ioan Krausz, un tânăr sprinter pentru Timișoara

O nouă stea apare pe firmamentul atletismului bănățean. După mult timp, Timișoara se poate lăuda…

8 ore ago

Societatea Aquatim continuă acțiunea de montare în Timișoara a contoarelor inteligente

Aquatim continuă procesul de digitalizare a contoarelor de branșament în cartierele din Timișoara. Aceasta se…

8 ore ago