Primăria Timişoara

Timișoara a primit primul firobuz nou din lotul de 25 comandate pe bani din PNRR la Bozankaya

La Timișoara a ajuns primul troleibuz Bozankaya de 18 metri, parte a contractului derulat prin PNRR, de către Primăria Timișoara. Acesta a fost livrat la depoul STPT.

Noul troleibuz are o lungime de 18 metri și o capacitate de până la 140 de pasageri, este dotat cu aer condiționat, prize USB, internet Wi-Fi, sistem audio-video de informare, rampă pentru persoanele cu dizabilități și cele mai noi sisteme de siguranță. Mijlocul de transport persoane are o autonomie pe baterii de până la 25 km, ceea ce îi permite să circule și pe porțiuni fără rețea electrică.

În total, Timișoara va primi 25 de troleibuze articulate de 18 metri și 8 troleibuze de 12 metri, toate fabricate de Bozankaya. Investiția este finanțată prin PNRR și face parte din programul de modernizare a flotei de transport public.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Final în forță! A treia victorie amicală, urmează cantonamentul din Antalya

Politehnica Timișoara a câștigat primul meci susținut în acest an pe teren cu iarbă și…

4 ore ago

Lugojul se pregătește pentru introducerea unui sistem de smart parking

Cel de al doilea municipiu din Timiș, Lugojul, se pregătește să o ia în fața…

6 ore ago

Direcția de Asistență Socială Timișoara va deschide un nou centru pentru bătrâni, realizat cu fonduri nerambursabile

Bătrânii din Timișoara vor beneficia de un nou centru, cu 50 de locuri, unde vor…

8 ore ago

Probleme în prestarea activității de vidanjare în Timiș. Amenzi de peste o sută de mii de lei

Societățile care oferă servicii de vidanjare în Timiș au fost descoperite cu probleme în urma…

8 ore ago

CCIA Timiș susține cooperarea România-Israel în cadrul unui eveniment de networking

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

8 ore ago

Victor Rebengiuc, Tudor Chirilă, dar şi Lia Savonea, laureaţi ai premiilor Societății Timișoara

Consiliul de conducere al Societății Timișoara a stabilit tradiţionalele premii pentru anul 2025. Printre laureaţi…

9 ore ago