Administratie

Mihai Ritivoiu anunță plecarea din funcția de prefect. Vineri, noul prefect, Cornelia Micicoi, va depune jurământul

Prefectul de Timiș (încă) în funcție, și-a anunțat, la orele prânzului, plecarea de pe funcție. El lasă loc algoritmului politic stabilit la București, iar acesta spune că în județul nostru va fi prefect numit de USR.

Iar acest prefect va fi, așa cum am anunțat deja, Cornelia Elena Micicoi. Consilier județean ales pe lista unui alt partid, aflat în coaliție cu USR la vremea alegerilor locale, Micicoi a devenit membră a partidului care a propulsat-o pe post ulterior nominalizări decise de USR în urmă cu două săptămâni.

“Omu’ vine, dar mai și pleacă. Vă mulțumesc pentru tot! A fost un privilegiu”, a fost anunțul lui Ritivoiu, făcut joi la prânz.

Micicoi va primi oficial decizia de numire ca și prefect în cadrul ședinței de guvern de astăzi, iar vineri va depune jurământul.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Hai la Ianova să plantezi un… CODRU! Recomandarea Visit Timiș

O vorbă din bătrâni spune că în viață trebuie să plantezi un pom, să sapi…

13 ore ago

STPT anunță modificări ale programelor de circulație pentru liniile 5, 9, 11, M11, 14 și M14

Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând cu data de 30 martie 2026, în…

15 ore ago

CCIA Timiș facilitează accesul companiilor timișene la Târgul Internațional de Agricultură Novi Sad

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită companiile timișene să participe la o misiune…

15 ore ago

Expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompeii la Grand Tour până astăzi” rămâne deschisă până în 3 mai, la Muzeul Național de Artă Timișoara

Interesul ridicat manifestat de public ține expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour…

15 ore ago

Normalitatea revine la accesul spre Sânandrei. Șoferii nu vor mai ocoli kilometri pentru a intra pe drumul județean

Consilierii județeni au aprobat documentația tehnică în vederea realizării unui nou drum care să ofere…

15 ore ago