culita chis nicolae robu
Direcția Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar (PLMSTF) din cadrul Primăriei Timişoara urmează să fie desfiinţată pe motiv de lipsă de eficienţă. Direcţia în cauză a fost înfiinţată special pentru Culiţă Chiş, cel mai important director din primărie în timpul administraţiei Robu.
Primăria Timișoara anunţă că se adoptă noi măsuri pentru optimizarea apartului administrative, pentru reducerea costurilor, creșterea eficienței și adaptarea la nevoile timișorenilor, fără a afecta calitatea serviciilor.
“Analiza internă arată că Direcția Generală Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar nu a elaborat și nu a implementat proiecte majore în domeniile pentru care a fost înființată. Totodată, analiza a evidențiat multiple deficiențe – de la implicare redusă, neasumarea responsabilităților și termene depășite”, transmite Primăria printr-un comunicat de presă.
În aceste condiții, administrarea bazelor sportive a fost transferată împreună cu personalul la Sport Club Municipal Timișoara începând cu 1 octombrie 2025.
“În urma transferurilor de atribuții și personal, Direcția Generală Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar a rămas cu un număr insuficient de posturi (24 de posturi) pentru existența unei direcții generale și fără obiect de activitate. Pe de altă parte resursele bugetare aprobate, îi permit continuarea activității maxim o lună. Ca urmare, este propus un proiect de hotărâre privind desființarea Direcției Generale Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar”, se continuă în comunicat.
De menţionat că Direcţia PLMSTF a fost înfiinţată special pentru Culiţă Chiş, după ce instanţa a obligat municipalitatea să-i dea acestuia un post de director. Culiţă Chiş a fost cel mai important director din primărie în perioada mandatelor lui Nicolae Robu.
“Reamintim, Primăria Municipiului Timișoara a adoptat un pachet mai amplu de măsuri de reformă și echilibru bugetare, care a inclus, printre altele, reorganizarea aparatului de specialitate. Totodată, o parte dintre posturile vacante au fost transformate prin scăderea gradului profesional, măsură menită să reducă cheltuielile publice și să creeze oportunități pentru tinerii profesioniști care își doresc o carieră în administrația publică locală. În plus, pachetul a inclus desființarea Centrului Regional de Competențe și Dezvoltare a Furnizorilor în Sectorul Automotive (CERC), care nu a avut rezultate”, se mai arată în comunicatul Primăriei.
Proiectul de hotărâre privind desființarea Direcției Generale Proiecte și Lucrări Municipale pentru Sport și Transport Feroviar poate fi consultat la următorul link: https://www.primariatm.ro/proiecte-hcl/48e2c973-1d6c-4ffa-ba32-b7a3dbdb3530
Primăria Șag îi informează pe locuitorii comunei că impozitele pentru clădiri și terenuri se stabilesc…
Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…
Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…
British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…
La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…
La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…