Timp liber

Evenimentul Sărbători de Iarnă la Conacul Mocioni își așteaptă vizitatorii/Foto

În aceste zile, Conacul Mocioni din Foeni e gazdă bună pentru cei care doresc să cumpere un cadou de Crăciun pentru cei dragi, dar și celor care doresc să asculte colinde înaintea sărbătorilor de iarnă. Acolo are loc evenimentul „Sărbători de iarnă la Conacul Mocioni”, un demers care aduce comunitatea locală în prim-plan și revitalizează patrimoniul rural bănățean, organizat de Asociația My Banat cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, prin programul TimCultura 2025.

În locația reabilitată total și inaugurată în acest an, are loc primul Târg de Crăciun al producătorilor locali, concerte de colinde cu locuitorii satelor din împrejurimi, ateliere interactive cu meșteșugari locali și gastronomie tradițională locală, expoziții de fotografie și etnografie și tururi ghidate la Conac. Localitățile care participă la acest proiect sunt Foeni, Ghilad, Otelec, Livezile, Giera și Sărcia din Republica Serbia, iar proiectul vizează construirea unui ecosistem cultural local în care Conacul Mocioni este valorizat în raport cu oamenii locului.

Aducând la un loc mici producători, artizani, meșteșugari și vizitatori, Conacul se dorește să devină un reper pentru turismul cultural bănățean.

„Organizăm primul târg de Crăciun al producătorilor locali la Conacul Mocioni. Cei prezenți aici cu produse sunt localnici – meșteșugari, fermieri, mici producători și artiști artizani. Am încercat să-i găsim în ultimele două luni, de când am demarat proiectul. Veți găsi cozonaci pentru sărbătorile care stau să înceapă, bețe pentru Moș Nicolae, dar și diferite ornamente de Crăciun. Avem alimente artizanale, siropuri naturale și multe, multe prăjituri, toate făcute după rețete tradiționale ale zonei. Avem și un brad mare, primit cadou de la Romsilva”, a declarat Delia Barbu, de la Asociația My Banat, organizatoarea evenimentului.

Activitățile din cadrul proiectului au debutat în luna octombrie prin întâlniri cu membrii comunităților locale pentru identificarea producătorilor locali activi, a meșteșugarilor, cu scopul de a crea o rețea de servicii destinate vizitatorilor sau turiștilor. La conac vizitatorii au parte de concerte de colinde susținute de locuitorii satelor din împrejurimi, gastronomie tradițională locală, expoziții de fotografie și etnografie, precum și de tururi ghidate

Activitățile din cadrul proiectului și atelierele vor face obiectul unor documentări foto și video, iar rezultatele acestei documentări se vor materializa într-un clip de promovare a patrimoniului local și o expoziție de fotografie la Conac. De asemenea, se vor realiza materiale promoționale cu rețetele locale identificate, cu meșteșugurile și persoanele de contact pentru acestea.

Târgul poate fi vizitat și duminică, până la ora 18.00, iar luni, 1 decembrie, este deschis între 11.00 – 17.00.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Final în forță! A treia victorie amicală, urmează cantonamentul din Antalya

Politehnica Timișoara a câștigat primul meci susținut în acest an pe teren cu iarbă și…

15 ore ago

Lugojul se pregătește pentru introducerea unui sistem de smart parking

Cel de al doilea municipiu din Timiș, Lugojul, se pregătește să o ia în fața…

17 ore ago

Direcția de Asistență Socială Timișoara va deschide un nou centru pentru bătrâni, realizat cu fonduri nerambursabile

Bătrânii din Timișoara vor beneficia de un nou centru, cu 50 de locuri, unde vor…

19 ore ago

Probleme în prestarea activității de vidanjare în Timiș. Amenzi de peste o sută de mii de lei

Societățile care oferă servicii de vidanjare în Timiș au fost descoperite cu probleme în urma…

19 ore ago

CCIA Timiș susține cooperarea România-Israel în cadrul unui eveniment de networking

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

20 de ore ago

Victor Rebengiuc, Tudor Chirilă, dar şi Lia Savonea, laureaţi ai premiilor Societății Timișoara

Consiliul de conducere al Societății Timișoara a stabilit tradiţionalele premii pentru anul 2025. Printre laureaţi…

21 de ore ago