Economic

Aquatim încheie un nou an cu rezultate excelente

Societatea Aquatm, operatorul regional de apă și canal, a avut și în 2025 un an excelent. Investițiile în rețele și stații de epurare sau livrare a apei potabile au continuat, activitatea preluată în Lugoj începe să funcționeze, iar firma a ocupat și în acest an primul loc în Topul Național al Firmelor.

Aquatim operează în prezent în 167 de localități din județul Timiș, adică două municipii, opt orașe, 53 de comune și 104 sate. Societatea gestionează o rețea de distribuție a apei de 2.870 de kilometri. Rețeaua de canalizare operată înseamnă 1786 de kilometri. Aquatim administrează 47 de stații de tratare a apei, 29 de stații de epurare, 113 stații de epurare apă potabilă și 290 de stații de epurare apă uzată.

În acest moment, societatea are în curs un proiect de investiții de aproape 240 de milioane de euro, din care aproximativ 180 de milioane fonduri europene nerambursabile, prin Proiectul regional de dezvoltare de apă și apă uzată din Județul Timiș, 2014 – 2020. Aceste investiții au loc în 81 de localități din județul Timiș și includ lucrări la rețelele de apă și canalizare, stații de tratare și stații de epurare.

Anul 2025 a însemnat finalizarea a nouă stații de tratare a apei și trei stații de epurare. Tot în acest an au fost recepționați aproximativ 200 de kilometri de rețea de apă și 115 kilometri de rețea de canalizare. În Timișoara, lucrările au fost finalizate pe 84 din cele 92 de străzi.

La Timișoara, un punct important unde au avut loc investiții este noua stație de tratare a apei, aici lucrările au ajuns la aproximativ 94%, investiția ridicându-se la circa 100 de milioane de euro. Important, aici apa va fi tratată prin ozonizare, o tehnologie care permite tratarea apei cu turbiditate foarte mare și asigură un nivel ridicat de siguranță sanitară.

O altă componentă importantă a investițiilor a fost implementarea unui sistem de management în sistem SCADA, care permite monitorizarea și controlul uzinelor de apă și al stațiilor de epurare din toate subzonele, direct din Timișoara.

Societatea Aquatim are în curs de realizare un incinerator de nămol, aici stadiul lucrărilor a ajuns la 74%, investiția este de 54 de milioane de lei. Instalația va permite valorificarea energetică a nămolului rezultat din procesul de epurare, prin producerea de energie termică și electrică. Tot la acest capitol, Aquatim a finalizat două parcuri fotovoltaice: unul de 1 MW la stația de epurare și unul de 650 kW la uzina de apă de adâncime. Acestea acoperă aproximativ 25% din consumul stației de la Urseni și 13% din cel al stației de epurare.

Așa cum anunțam la finalul anului precedent, Aquatim a preluat și activitatea de furnizare de apă și de canalizare din Lugoj, aceasta fiind principala provocare din 2025. aici, pierderile de apă sunt la un nivel ridicat, stațiile de epurare și pompare necesită reabilitare

Municipiul Lugoj reprezintă, potrivit conducerii Aquatim, cea mai mare provocare actuală. După aproximativ 30 de ani fără investiții semnificative, pierderile de apă sunt estimate la circa 80%. Compania a început procesul de reorganizare și eficientizare, deja au fost semnate 7.000 de contracte dintr-un total estimat de 9.000.

 

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

La Spitalul Județean s-a inaugurat primul Compartiment de Alergologie și Imunologie Clinică din vestul țării

Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara anunță inaugurarea primului Compartiment de Alergologie și…

1 minut ago

La 15 ani s-a bătut cu fetele de 19 și 20 de ani și a luat argintul la haltere!/FOTO

Când ambiția și determinarea fac casă bună cu performanța. Andreea Gogan confirmă speranțele puse în…

O oră ago

S-a furat, apoi abandonat în câmp un seif metalic de valoric! Se caută făptașul

La data de 1 aprilie 2026, în jurul orei 17:33, polițiștii Secției 2 Rurale Săcălaz…

3 ore ago

Până la jet-uri Nordis, fiecare PSD-ist poartă în raniţa sa… o cutie de pantofi

Dacă justiţia din România ar funcţiona măcar la 10% din capacitate, pentru Cristian Anton nu…

4 ore ago

Surprizele de Paște sunt deja la Iulius Town: cumpărăturile de sărbători aduc premii speciale, iar Iepurașul îi așteaptă pe micii aventurieri

La Iulius Town Timișoara, primăvara vine cu surprize de Paște dedicate tuturor celor care iubesc…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 2 aprilie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 02.04.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago