Social

Muzeul Satului Bănățean va avea programul de vizitare suspendat timp de două luni şi jumătate. CJ Timiș reorganizează organigrama

Cu doar câteva zile înainte de finalul anului, Muzeul Satului Bănățean a anunțat suspendarea programului de vizitare pentru perioada 1 ianuarie 2026 – 15 martie 2026. Coincidență sau nu, în aceste zile, în dezbatere publică se află și proiectul de hotărâre privind aprobarea Organigramei și a Statului de funcții ale Muzeului Satului Bănățean Timișoara.

”Program de vizitare suspendat. Vă informăm că, în perioada 01 ianuarie 2026 – 15 martie 2026, programul de vizitare al muzeului va fi suspendat, în vederea reorganizării instituției. Muzeul se va redeschide publicului în data de 15 martie 2026. Alte activități culturale programate, inclusiv atelierele cu copiii, se vor desfășura în mod normal, cu informarea prealabilă a participanților”, a fost anunțul celor de la muzeu.

Instituția a trecut în ultima perioadă prin perioade mai agitate, au avut loc schimbări de directori, aceasta până la numirea, de curând, pe postul de șef a lui Radu Trifan, cel care s-a remarcat prin proiectele derulate în cadrul asociației Acasă în Banat.

Momentul opririi programului de vizitare vine aproximativ deodată cu anunțul Consiliului Județean Timiș, instituție de care aparține muzeul, cu lansarea dezbaterii publice asupra noii organigrame a acestuia. Consiliul Județean Timiș a anunțat, în baza Legii nr. 52/2003 privind transparența decizională, deschiderea procedurii de transparență decizională a procesului de elaborare a proiectului de hotărâre nr. 423/23.12.2025 privind aprobarea Organigramei și a Statului de funcții ale Muzeului Satului Bănățean Timișoara.

”Proiectul se referă la propunerea modificării organigramei și a statului de funcții a Muzeului Satului Bănățean Timișoara, ca urmare a adaptării structurii organizatorice la nevoile reale de funcționare ale instituției, în contextul evoluției activităților muzeale, administrative și de dezvoltare, precum și al schimbărilor legislative și instituționale intervenite după aprobarea organigramei anterioare. Demersul de reorganizare a fost inițiat pentru a asigura o distribuire clară și eficientă a responsabilităților, pentru a elimina suprapunerile de atribuții și pentru a corela structura de personal cu obiectivele strategice ale muzeului”, a anunțat CJT.

Noul director spune că o parte dintre posturi se desființează, în timp ce altele se înființează.

“Sunt prevăzute atât posturi noi, cât și desfințarea a câtorva posturi pe care le-am considerat redundate”, a declarat Radu Trifan, la Radio Timișoara.

Deși momentele celor două operațiuni coincid, Trifan spune că e coincidență. El subliniază că pe durata închiderii, la muzeu vor avea loc operațiuni de reorganizare logistică, dar și de curățenie.

”Este, în primul și în primul rând, o reorganizare de tip logistic. Avem nevoie în primul rând să facem o curățenie generală ca să revenim din primăvară cu haine noi. Mai concret, vom avea activități de reorganizare atât în parc cât și în parcul unde avem expoziția de obiecte de arhitectură, cât și ăn colecțiile temporare, în zona de depozite, zona de birouri și administrativ. Publicul atât cât ne este nouă posibilitate, va avea o parte de experiență mult mai bună, cu toate obiectivele deschise, puse în valoare, cu noi panouri de informare pentru fiecare obiectiv în parte. (…) Deci cele două sunt lucruri diferite, dar se întâmplă pe un același timp”, a mai spus Trifan, conform aceleiași surse.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Rectorul UPT atrage atenția asupra transformării profunde pe care AI o aduce pe piața muncii și în mediul academic

Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…

9 ore ago

Crimă la stână! Un cioban a fost omorât cu sânge rece, iar suspectul a fost prins după câteva ore de căutări

Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…

10 ore ago

Au început lucrările de amenajare a două noi sensuri giratorii, la Albina și Sacoșu Turcesc, pe drumul județean Timișoara – Buziaș/FOTO

Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…

12 ore ago

Primăria Timișoara suspendă temporar încasarea taxelor și impozitelor locale, pentru aplicarea noilor reduceri fiscale

Timp de trei zile, încasarea taxelor și impozitelor locale va fi suspendată de către Direcția…

14 ore ago

Finanțarea din fondurile publice ale Timișului a acțiunilor sportive, în dezbatere publică

Timișenii își pot spune opinia asupra modului în care județul va finanța din bani publici…

15 ore ago