Social

Oaspete important la UPT și o temă fierbine: Viitorul Inteligenței Artificiale, dezbătut de profesorul Mykel J. Kochenderfer, de la Stanford University

Auditorium-ul Centrului de Conferințe al Universității Politehnica Timișoara (UPT) a devenit, pentru o zi, epicentrul dialogului global despre tehnologie. Profesorul Mykel J. Kochenderfer, de la Stanford University, a susținut vineri, 23 ianuarie 2026, în premieră în România, conferința „AI Overview”, marcând nu doar un eveniment academic de excepție, ci și debutul unei colaborări strategice între cele două instituții.

Într-o sală arhiplină, unde studenții au stat alături de cercetători, cadre didactice și lideri din mediul economic, atmosfera a fost una a curiozității autentice. Prezența profesorului Kochenderfer — director al Stanford Intelligent Systems Laboratory (SISL) și o autoritate mondială în sisteme de luare a deciziilor — confirmă statutul Universității Politehnica Timișoara de pol regional de excelență, capabil să atragă elitele cercetării mondiale.

O incursiune de la istorie la optimizare

Discursul profesorului american a e mers dincolo de simpla prezentare tehnică, oferind o perspectivă holistică asupra AI. Prof. Kochenderfer a subliniat că, dincolo de algoritmi, studiul inteligenței artificiale este strâns legat de filosofie și psihologie, elemente esențiale pentru a înțelege etica din spatele codului.

Publicul a fost purtat printr-o istorie fascinantă a domeniului: de la pionieratul robotului Shakey în anii ’60, la „iarna AI” din perioada 1974-1980 și până la momentele de cotitură precum victoria sistemului Deep Blue împotriva lui Garry Kasparov. AI este, în esență, despre optimizare și algoritmi care ajută la luarea deciziilor corecte în condiții de incertitudine, a punctat invitatul de la Stanford.

Între inovație și responsabilitate: Provocările sistemelor autonome

Un punct central al conferinței l-a reprezentat aplicabilitatea practică a cercetării de vârf. Kochenderfer, autor al unor volume fundamentale publicate de MIT Press, a oferit detalii despre proiectul ACAS X, sistemul avansat de evitare a coliziunilor aeronavelor la care a lucrat.

Discuția a atins și punctele sensibile ale momentului:
• „Halucinațiile” AI: Cum pot fi gestionate erorile în domenii critice precum medicina sau aeronautica, unde o greșeală poate fi fatală?
• Validarea sistemelor: Profesorul a subliniat că 90% din munca de dezvoltare a unui sistem AI rezidă în procesul de validare.
• Bias-ul algoritmic: Riscurile discriminării și importanța unei dezvoltări etice pentru ca tehnologia să aducă beneficii reale societății.
„AI a ajuns la un nivel de inteligență generală care îi surprinde chiar și pe experți. Avem un drum lung de parcurs pentru a ne asigura că aceste progrese sunt în beneficiul tuturor”, a concluzionat profesorul Mykel J. Kochenderfer.
Sesiunea de întrebări și răspunsuri a demonstrat nivelul ridicat de implicare al comunității din Timișoara. De la impactul calculatoarelor cuantice asupra AI, până la modul în care sistemul educațional trebuie să se reinventeze în fața inteligenței artificiale generative, dialogul a arătat că timișorenii sunt interesați de această revoluție tehnologică.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

A murit Claudio Zambon, unul din „groparii” Politehnicii

Unul dintre foștii patroni ai grupării timișorene a pierdut lupta cu cancerul. Claudio Zambon a…

7 ore ago

Cursă contra cronometru pentru salvarea unui bărbat căzut în lacul Surduc

Misiune de salvare pe cel mai mare lac din Timiș. Pompierii din cadrul Stației Făget,…

9 ore ago

Reforma sistemului medical românesc, prin folosirea celor mai noi tehnologii, a fost dezbătută la Centrul Regional de Afaceri

Timișoara a găzduit, la Centrul Regional de Afaceri, vineri, o discuție despre inteligența artificială și…

9 ore ago

Ministrul Sănătății vrea oprirea chiulului medicilor de la stat pentru a presta la privat, în timpul de lucru

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat, vineri, la Timișoara, că e dispus să își asume…

9 ore ago

Au fost semnate contracte de finanțare cu AFM pentru reabilitarea sistemelor de iluminat public și canal, în valoare de peste 80 de milioane de lei

Un număr de 30 de noi localități din Timiș au semnat, vineri, contractele de finanțare…

14 ore ago

Alfred Simonis spune că USR a căzut în propria capcană în cazul de conflict de interese al lui Dominic Fritz

Am încercat să schimbăm legislația incompatibilității, dar USR s-a opus, iar acum s-a ajuns în…

14 ore ago