Categories: Ultima ora

Moarte la internat

Dimineață macabră pentru elevii Școlii de Arte și Meserii „Gh. Atanasiu” din Timișoara. Unul dintre colegii lor a fost găsit fără suflare în camera sa de internat.  Polițiștii fac cercetări pentru a stabili cauzele decesului.

Un elev a murit, în această dimineață, în internatul Școlii de Arte și Meserii „Gheoorghe Atanasiu” din Timișoara. Băiatul avea 19 ani și era din Nădrag. El a fost descoperit, fără suflare, lângă pat, de unul dintre colegii lui. Medicii de la SMURD au încercat să-l resusciteze aproape o oră, însă fără niciun folos.

Samuel Gabriel Fânaru a ajuns în camera sa din internat aseară târziu. Internatul este situat în aceeași curte cu liceul la care învăța, pentru că voia să devină croitor. Colegii lui spun că se certase cu prietena lui și nici relațiile cu părinții lui nu erau prea bună. Pe acest fond, se pare că băiatul abuza de medicamente pentru somn, dar nu avea alte probleme de sănătate.

L-am resuscitat, însă degeaba. E posibil să fie vorba despre un suicid”, spune dr. Mihai Grecu, șeful UPU de la Spitalul Județean Timișoara. „Băiatul a fost găsit vânăt, nemișcat, lângă patul său. Am chemat ambulanța, dar medicii nu au putut decât să constate decesul băiatului. Vom face o anchetă”, a declarat Petru Lascău, directorul școlii în care s-a petrecut nenorocirea.

Trupul băiatului a fost transportat la morga Spitalului Județean. Medicii legiști urmează să stabilească dacă elevul a înghițit medicamente sau orice altă substanță, pentru a-și lua viața.

[nggallery id=57]

Share
Published by
Alexandra Tudor

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

8 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

10 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

10 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

10 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

11 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

12 ore ago