Categories: SocialStiri nationale

Romanii dau pe rupte apeluri false la 112

Aproape trei sferturi din apelurile făcute, anul trecut, către 112 au fost false. Datele Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) arată că farsele cele mai multe făcute la 112 provin din București și județele Dolj și Iași.

STS, administratorul sistemului 112 în România, a prezentat o statistică privind numărul de apeluri în 2010 și ianuarie 2011 în țară. Anul trecut au fost 21,1 milioane de apeluri, din care 73,7% au fost false. Pe primele trei poziții în ceea ce privește apelurile false s-au situat Bucureștiul (peste 1,22 milioane apeluri), județul Dolj (754.321 apeluri) și județul Iași (699.319 apeluri). Suceava a fost, anul trecut, singurul județ în care au fost mai multe apeluri reale decât apeluri false.
Noi măsuri de combatere a apelurilor false ar trebui implementate până la 1 mai 2011. Conform acestora, cei care sună abuziv la 112 de cel puțin șase ori într-o zi de pe mobil și de cel puțin două ori de pe fix vor avea apelurile la acest număr redirecționate timp de cinci zile către un serviciu de răspuns automat, înainte ca apelurile să mai fie preluate de operatorii 112. În prezent, apelurile false la 112 sunt pedepsite cu amendă la 500 lei la 1.000 lei. În 2009 s-a desfășurat un proiect-pilot pe baza unor costuri suportate de operatorii de telefonie mobilă și care a presupus un „bombardament” cu SMS-uri asupra utilizatorilor de telefonie mobila care apelau abuziv numărul unic de urgență 112. Impactul acestuia a fost aproape nul.

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 8 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 08.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

19 minute ago

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

6 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

9 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

13 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

16 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

17 ore ago