Categories: Sănătate

Adio, Algocalmin „la liber”!

De la 1 aprilie, românii nu-şi vor mai putea trata singuri durerile de cap. Dacă vor Algocalmin sau orice alt produs pe bază de metamizol, ei vor fi nevoiţi să prezinte la farmacie reţete eliberate de medici.

Agenţia Naţională a Medicamentului a luat această decizie la cererea Consiliului Europei, care a solicitat ca orice produs pe bază de metamizol să fie eliberat doar pe bază de reţetă, din cauza posibilelor reacţii adverse, adică agranulocitoză, deşi în România nu s-a semnalat astfel de cazuri. Singurele ţări din UE în care aceste medicamente se puteau cumpăra la liber sunt Bulgaria, Polonia şi România. Medicamentele care, de la 1 aprilie, vor fi eliberate numai pe bază de reţetă sunt: Algoremin, Fabocalm, Metamizol Solacium, Algiotop, Algoblock, Algocalmin, Algozone, Alindor, Metamizol Farmacon, Quarelin, Novocalmin, Sintocalmin şi Centralgin. Primele raportări despre reacţiile adverse la metamizol au apărut în anii 1946, 1952 şi 1963. SUA şi Australia au restricţionat utilizarea lui,  iar Danemarca, Suedia şi Norvegia l-au interzis definitiv.

Share
Published by
Artemia Simeria
Tags: interzis

Recent Posts

Ilie Bolojan vorbeşte de necesitatea unei alianţe PNL – USR. Ce vor spune liderii PNL Timiş?

Premierul Ilie Bolojan, totodată preşedinte PNL, a declarat, miercuri, într-un interviu la Digi FM, că…

17 minute ago

Vești bune, la final de an, pentru locuitorii comunei Moşniţa Nouă. S-a semnat contractul pentru ridicarea unei noi grădiniţe moderne

O nouă grădiniţă urmează să fie construită în localitatea Moşniţa Nouă, aceasta urmând să deservească…

O oră ago

Problemele cu bătrânii de la Lenauheim au creat o nouă comisie, la Prefectură

Situația descoperită la căminul de bătrâni de la Lenauheim a făcut Prefectura Timiș să ia…

2 ore ago

Bilanț pe plus la Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în 2025

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a avut un nou an bun. 2025 a…

6 ore ago

Prin ADR Vest sunt oferite 800.000 de euro pentru dezvoltarea mobilității urbane

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) a publicat în consultare publică Ghidul solicitantului pentru…

6 ore ago

Mai avem doar o săptămână până vom putea circula prin Pasajul Solventul/VIDEO

Prin Pasajul Solventul vom circula cu automobilul peste o săptămână, dar aceasta doar în regim…

7 ore ago