Categories: Social

Hoti romani care „lucrau” in Franta, prinsi in Timis si Maramures

O reţea de români care jefuia turiştii din Franţa a fost dizolvată, marţi dimineaţă. Poliţişti de la Crima Organizată Cluj şi Maramureş, sub coordonarea procurorilor DIICOT – Structura Centrală, Serviciul Teritorial Cluj şi Serviciul Teritorial Timişoara, au făcut 17 descinderi la adrese din Timiş şi Maramureş.

Un număr de 21 de suspecţi din cele două judeţe au fost reţinuţi şi duşi la audieri. Ei urmează să fie extrădaţi în Franţa, pentru continuarea anchetei. Suspecţii bănăţeni, pe numele cărora există mandate europene de arestare, emise de Tribunalul de Mare Instanţă din Bordeaux, au fost ridicaţi din Timişoara şi din comuna Liebling. Ei sunt acuzaţi de comiterea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat şi furt calificat pe teritoriul statului francez. Din ianuarie 2010, membrii acestei reţele au comis 62 de furturi comise, în general băuturi alcoolice, cosmetice şi aparatură electrocasnică. Francezii au estimat valoarea pagubelor produse la trei milioane de euro. „Acţiunea a fost declanşată urmare a cooperării judiciare internaţionale cu autorităţile judiciare franceze, din partea acestora, autorităţile române primind mai multe cereri de asistenţă judiciară internaţională, în vederea tragerii la răspundere penală a suspecţilor aflaţi pe teritoriul statului român”, a declarat ofiţerul de presă al IGPR.

Share
Published by
Alecsandra Stanici

Recent Posts

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea multi…

46 de minute ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

2 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

5 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

5 ore ago

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

22 de ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

22 de ore ago