Categories: Sport

Si-au luat revansa!

„Leii din Banat” au reuşit şi cea de-a treia victorie din play-out. După ce în sezonul regulat Miercurea Ciuc s-a impus în ambele întâlniri, a venit rândul timişorenilor să-şi ia revanşa.

BC Timişoara a disputat luni ultima partidă în compania echipei BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc. Învinşi în cele două meciuri disputate la Timişoara, harghitenii sperau să ajungă la meciul decisiv. Gazdele au început hotărâte partida cu numărul trei şi au încheiat în avantaj primul sfert: 26-19. Până la pauză, scorul a fost răsturnat de trupa lui Jovicic, care au preluat conducerea: 42-48. Harghitenii şi-au revenit, iar în sfertul trei au reuşit 24 de puncte, în timp ce alb-violeţii doar 17. Cu zece minute înainte de final, echipa din Ardeal avea avantaj minim: 66-65. Timişorenii s-au dovedit a fi „lei” şi au preluat conducerea după trei minute de la debutul ultimului act. Echipa de pe Bega a rămas în avantaj, chiar dacă formaţia din Miercurea Ciuc s-a apropiat la 88-89 cu un minut înainte de final. Meciul s-a terminat, în cele din urmă, cu victoria bănăţenilor : 93-97. Cei mai buni marcatori de la BC Timişoara au fost Milos Pesic, cu 35 de puncte, urmat de Rade Dzambic şi Nenad Markovic, cu 21, respectiv 20 de puncte. Pentru Perla Harghitei, Hannah a reuşit 25 de puncte, iar Tucker 24. BC Timişoara s-a impus astfel în faţa grupării din Miercurea Ciuc cu 3-0 la general.

Share
Published by
Mirela Linta
Tags: bc timisoara

Recent Posts

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

14 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

14 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

16 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

16 ore ago