Categories: InvatamantSocial

Dans sincron pentru Cartea Recordurilor

Elevii din clasele a douăsprezecea din 20 de licee timişene încearcă, vineri, să danseze pentru Cartea Recordurilor. Este al doilea an în care adolescenţii participă la „Parada absolvenţilor”.

„Parada absolvenţilor” face parte dintr-o manifestare europeană, Dance with Europe, devenită tradiţională în rândul tinerilor care se pregătesc să meargă la facultate. Iniţiativa aparţine unor şcoli de dans din Slovenia, care, acum zece ani, au vrut să celebreze altfel bucuria absolvenţilor de liceu la terminarea unui ciclu important din viaţa lor. Febra dansului s-a extins apoi în mai multe ţări de pe continent, iar anul acesta ajunge pentru a doua oară la Timişoara.
Vineri, la ora 13, 1.500 de absolvenţi de la 20 de licee din judeţul Timiş vin în centrul Timişoarei pentru a dansa sincron. In acest an, la „Parada absolvenţilor” participă elevi din 60 de oraşe din Slovenia, Serbia, Croaţia, Muntenegru, Macedonia, Bosnia şi Hertegovina, Cipru, Albania şi România. Anul acesta, ei şi-au propus să depăşească recordul mondial de dans sincronizat, atins în 2008, cu un număr de 27.040 de dansatori. Timişenii vor dansa timp de şapte minute pe acordurile muzicale ale Cadrilului din opereta „Liliacul” de Johann Strauss – fiul.

Share
Published by
Alecsandra Stanici

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

6 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

9 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

11 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

11 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

12 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

12 ore ago