Categories: Sfaturi juridice

Latura civila in procesul penal

Comiterea unei infracțiuni produce cel mai adesea și un prejudiciu material sau moral, ce se poate repara tot pe calea procesului penal prin constituirea ca parte civilă a celui vătămat.

Astfel, legea condiționează judecarea laturii civile în cadrul procesului penal de constituirea ca parte civilă a celui prejudiciat prin comiterea infracțiunii, constituire ce se realizează prin depunerea unui script la dosarul cauzei pe tot parcursul urmăririi penale până cel târziu la prima zi de înfățișare.
Cum prin depunerea înscrisului de constituire ca parte civilă în procesul penal, instanța penală capătă autoritate în a judeca pricina și sub aspectul laturii civile, partea care s-a constituit astfel este necesar să-și administreze toate dovezile pentru a dovedi temeinicia pretențiilor astfel iterate.
Avantajul principal al judecării laturii civile a pricinii de către instanța penală este acela că pretențiile civile astfel solicitate sunt scutite de plata taxelor judiciare de timbru. Astfel se explica de ce sumele solicitate ca daune suferite urmare a comiterii unor infracțiuni sunt de cele mai multe ori de ordinul sutelor de mii sau chiar milioanelor de lei, și tot astfel se explică de ce de multe ori se uzează de extinderi fortațe ale incidenței penale în conflicte de drept de altă natură, prin formularea de plângeri penale care în fapt maschează încercarea de rezolvare a unor litigii civile sau comerciale fără plata taxelor de timbru.
Participarea în proces ca parte civilă prin metamorfozare din parte vătămată (denumire utilizată pentru identificarea victimei infracțiunii anterior anunțării intenției acesteia de a-și judeca pretențiile civile rezultate din infracțiune în același proces sau în condițiile în care o asemenea intenție nu se materializează până la prima zi de înfățișare) produce efecte și cu privire la evaluarea declarației ce urmează a se da în fața instanței de judecată. Astfel, dacă în cazul evaluării declarației părții vătămate se apreciază că neavând niciun interes material aceasta prezintă un grad mai ridicat de credibilitate în cazul cântăririi declarației părții civile se va ține cont de interesul material direct al acesteia fapt ce impune prudență în însușirea depoziției necoroborat cu alte probe din dosar.
Nu trebuie uitată celeritatea în judecare, de care procesele penale se bucură, fapt ce atrage și o rezolvare mai rapidă a laturii civile.

Share
Published by
Dan Surianu, avocat

Recent Posts

Surse: Gâlceavă în paradisul PNL Timiş între Ionuţ Gaiţă şi Alin Popoviciu. Cine e “Lăbuşul lui Simonis”?

Potrivit mai multor surse, o ceartă puternică ar fi avut loc în interiorul PNL Timiş…

38 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 11 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 11.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

50 de minute ago

Dumbrăvița părăsește Cupa României după eșecul din zăpada de la Mioveni. O face însă cu fruntea sus

Condiții speciale pentru un meci care trebuia să se joace în Banat! Așa, partida a…

9 ore ago

Campanie de colectare a deșeurilor textile, miercuri, la Ghiroda

Mâine, 11 februarie, la Ghiroda, RETIM va organiza o campanie de colectare a deșeurilor textile.…

13 ore ago

Transfer din… Italia! Politehnica își aduce o portăriță de națională

Denisa Bojenco, portăriță în vârstă de 19 ani și originară din Republica Moldova, se alătură…

15 ore ago

Curtea de Apel Timișoara a respins cererea de repunere pe rol a procesului dintre Dominic Fritz și ANI

Curtea de Apel Timișoara a respins cererea de repunere pe rol a cauzei în care…

16 ore ago