Categories: Economic

Somajul, in scadere accentuata

Şomajul în Timiş a ajuns, luna trecută, la un minim nemaivăzut în ultimii ani. Dacă lunile trecute era undeva la trei procente, în luna aprilie, numărul persoanelor fără loc de muncă era de doar 2,08% din populație.

Specialiştii în ocupare profesională susţin că, în acest context, Timişoara riscă se devină tot mai puțin atractivă pentru viitoarele investiții, deoarece oamenii de afaceri au tendinţa de a căuta zone cu număr mai mare de persoane neocupate profesional. Dintr-un total de 6.911 de şomeri înregistraţi în evidenţele AJOFM Timiş, peste 3.100 sunt femei. Din punct de vedere al vîrstei, aproape 30% din şomeri au vârste cuprinse între 40 şi 49 de ani. Aproape două treimi au studii primare, gimnaziale și liceale. Doar un sfert din cei care nu au loc de muncă au absolvit o facultate.

Share
Published by
Georgeta P.
Tags: scadere

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

15 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

17 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

19 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

20 de ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

23 de ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

o zi ago