Categories: Sport

BC Timisoara vrea sa treaca de OKK Belgrad in Liga Balcanica

BC Timişoara, noul lider al Diviziei A de baschet, încearcă prima victorie în Liga Balcanică, după două înfrângeri consecutive. Marţi, de la ora 18, Sala „Constantin Jude” găzduieşte întâlnirea dintre BC Timişoara şi OKK Belgrad, o echipă de legendă a baschetului sârbesc şi european.

Sârbii au câţiva jucători de mare valoare, printre care şi pivotul de 2,17 metri Nenad Misanovic, fost la Hemofarm Vrşeţ, Steaua Roşie Belgrad, Dinamo Moscova, PBG Basket Poznan, dar şi la formaţia iraniană Towzin Electric Kashan, unde a fost coechipier cu conducătorul de joc al BC Timişoara, bosniacul Zlatko Jovanovic. „Îl cunosc pe Nenad de pe vremea când eram amândoi la selecţionatele de juniori. Este un om şi un baschetbalist foarte bun. În Iran, eram ca fraţii, dar asta e normal, căci acolo viaţa era foarte grea. Cu el, cu Drca, Stefanovic, Koprivica și ceilalţi, OKK este una dintre cele mai puternice echipe din Serbia, dar noi nu ne temem de nimeni”, a declarat Zlatko Jovanovic pe site-ul oficial al clubului timişorean. „OKK este o formaţie foarte bună. Au numai jucători sârbi, dar toţi de valoare, dintre cei care evoluează cu contracte deschise şi pot pleca în orice moment. Acum, însă, au mulţi baschetbalişti cu experienţă în competiţii prestigioase precum ULEB Cup sau Liga Adriatic”, a precizat Predrag Badnjarevic, antrenorul BC Timişoara.

Share
Published by
Cosmin Bradu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

5 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

8 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

8 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

9 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

11 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

11 ore ago