Categories: Social

Criza naste scandaluri intre administratori si proprietari

Zeci de plângeri în care sunt reclamaţi administratorii asociaţiilor de proprietari au ajuns, în ultimul timp, la prefectul Mircea Băcală. Foarte multe petiţii invocă cazuri în care locatarii au fost debranşaţi de la căldură, deşi erau cu plăţile la zi. Toţi dau vina pe administratorii hrăpăreţi.

Mircea Băcală a fost sufocat, în ultima perioadă, de petiţiile trimise de diverse asociaţii de locatari din Timişoara, aşa că a fost nevoit să apeleze la sprijin specializat. „Multe petiţii reclamă nereguli în administrarea banilor. De aici apar debranşări şi alte lucruri. Se reclamă faptul că nu există niciun control asupra administratorului. Am solicitat ajutorul lui Nicolae Ignea, directorul executiv al Corpului Experţilor Contabili şi a Contabililor Autorizaţi din România filiala Timiş (CECAR), pentru a face lumină în aceste cazuri”, spune Băcală. Experţii contabili autorizaţi vor efectua verificări la cererea prefectului, în mai multe cazuri. „O expertiză poate lămuri multe. Ultimele două petiţii semnalau lucruri foarte grave – se confirmă cel puţin într-una din petiţii că problemele nu sunt uşoare şi nici simple. Am trăit mai mult de 30 de ani într-un astfel de bloc, permanent existau conflicte între locatari şi administratori”, afirmă prefectul. Locatarii nemulţumiţi sunt invitaţi de acum să se adreseze CECAR. „Nu se poate pune un anume tarif pentru o expertiză, diferă în funcţie de mărimea asociaţiei de locatari, perioada care este verificată…. Sunt şi probleme cu predarea actelor, pentru că majoritatea administratorilor nu vor să pună la dispoziţie documentele solicitate”, spune Nicolae Ignea, directorul CECAR.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

12 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

14 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

16 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

17 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

20 de ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

21 de ore ago