Rugbyştii de la RCM Timişoara au terminat pe cea de-a treia treaptă a campionatului naţional de rugby, după ce au trecut cu 15-11 de RCJ Constanţa, într-un joc disputat la Bucureşti, pe arena „Arcul de Triumf”.
Chiar dacă nu au reuşit niciun eseu pe toată durata întâlnirii, jucătorii de la RCM Timişoara au fost salvaţi de excepţionalul Calafeteanu, care a transformat loviturile de pedeapsă, reuşind să adune toate cele 15 puncte pentru echipa lui. RCM a condus mai tot timpul pe tabela de marcaj, dar şi pe terenul de joc. La pauză a fost 9-8 şi se anunţa o repriză secundă cu scântei. Constănţenii au intrat mult mai bine în joc după pauză şi au reuşit să treacă în avantaj pe tabelă (11-9), dar au avut ghinionul să-l prindă într-o zi memorabilă pe Calafeteanu, care a mai trasnformat două lovituri de pedeapsă. A închis astfel tabela la scorul de 15-11 în finala mică. În finala mare s-a impus, pentru a treia oară la rând, Ştiinţa Baia Mre care a trecut de Steaua Bucureşti.
RCM Timişoara: Victor Dumitru, Raul Zaiba, Lapana Makapelu, Paula Kinikinilau, Valentin Roșu, Florin Fântânaru, Valentin Calafeteanu, Petru Bălan, Eugen Căpățână, Horațiu Pungea, Marian Drenceanu, Dorin Lazăr, Stelian Burcea, Vasile Rus, Andrew Pahulu. Rezerve: Paul Borzaș, Samuel Mariș, Alexandru Țăruș, Lucian Preotescu, Laurențiu Tănase, Dorian Ciocea, Cristian Bianu, Bogdan Bradu. (sursa foto: www.super-liga.ro)
La finalul săptămânii trecute, prefectul Cornelia Micicoi a făcut o vizită în comuna Șag, vizate…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 08.12.2025, unde se vor executa reparaţii…
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…