Categories: Social

Protest anti-Fortuna

Unul dintre revoluţionarii timişoreni aflați în greva foamei contestă activităţile publice ale lui Lorin Fortuna şi acuză guvernul de neînţelegere a istoriei. Nemulţumit de ieşirile publice ale colegului revoluţionar, Ioan Savu se dezice categoric, printr-o scrisoare deschisă, de acţiunile întreprinse de primul vorbitor din balconul Operei în decembrie 1989.

„Vreau să anunţ cu fermitate că n-am fost, nu sunt şi nu voi fi niciodată de acord cu cu gesturi şi acţiuni anticreştine şi violente, de genul celor promovate de Lorin Fortuna, şi oricine altcineva”, scrie Ioan Savu. Savu, una din persoanele care au dus tratative cu prim-ministrul Constantin Dăscălescu în 20 decembrie 1989, a intrat în greva foamei pe 21 noiembrie, în semn de protest împotriva Legii 410, care taie drepturile conferite de Legea 341/2004, luptătorilor remarcati în revoluţia din Decembrie 1989 și urmașilor eroilor martir. „Am hotărât să intru în greva foamei, pe perioadă nedeterminată, de Sărbătoarea Intrarea în Biserică a Maicii Domnului. Fie ca jertfele noastre să fie un nou imbold de asanare morală a acestui popor, pe care se pun biruri, e mințit, dezbinat, pribegit în lume și vândut dușmanilor săi”, declară, disperat, revoluţionarul.
Ioan Savu lansează astfel un apel: “Se cuvine a ne aminti și a ține cont că Revoluția a fost făcută de oameni. A fost făcută de cei ce au pus mai presus de interesele lor proprii sau ale familiilor lor, interesul țării și al poporului român! Cu orice risc! O parte a acestor fii de seamă ai poporului român au plătit cu viața. Altă parte au fost răniți sau arestați. Alții au continuat Lupta ! Fără curajul, perseverența, abnegația, spiritul de sacrificiu și patriotismul acestora, a celor ce au continuat, cu toate riscurile, nimic n-ar fi fost”. Potrivit lui Ioan Savu, actualul guvern face o greşeală capitală, asimilând statutul de erou și de luptator în revoluţie cu cel de asistat social! (sursa foto: baricada.ro)

Share
Published by
Georgeta P.

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

9 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

11 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

11 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

11 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

12 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

13 ore ago