Piețele Unirii și Libertății, dar și străduțele din zona central vor căpăta o nouă față cu bani europeni. Primarul Gheorghe Ciuhandu a semnat contractul de finanțare nerambursabilă de peste 65 de milioane de lei. Contribuția locală este de trei procente.
Lucrările de reabilitare a centrului istoric al Timișoarei vor începe în iunie 2012 și urmează să se încheie după 32 de luni, în decembrie 2014. Valoarea totală a proiectului este de 65,5 milioane de lei, din care 42 milioane din partea UE. Primăria Timișoara contribuie cu aproape două milioane.
Dincolo de datele contabile, acești bani vor fi folosiți pentru modernizarea zonei istorice a Timișoarei. Astfel, vor fi rehabilitate Piața Unirii, Piața Libertății, Piața Sfântu Gheorghe și Piața Țarcului, precum și străzile Vasile Alecsandri, Sergent Constantin Mușat, Lucian Blaga, Florimund Mercy, Francesco Grisellini, strada Fără Nume, Radu Negru, Eugeniu de Savoya, General Praporgescu și Enrico Carusso.
Timișorenii trebuie să se aștepte la modificări spectaculoase în arhitectura locului. Asta, pentru că în proiect se precizează că vor avea loc modificări conceptuale urbanistice radicale în întreaga zonă Excepţie face Piaţa Unirii, în care se va menţine conceptul actual. După finalizarea lucrărilor, zona va deveni preponderent pietonală. Accesul mașinilor va fi controlat prin stâlpi mobile și va fi permis doar în anumite intervale orare, doar pentru riverani și mașinile de aprovizionare. Mașinile de poliție, pompieri și salvare vor putea interveni pe bază de carduri personalizate. În aceste condiții, parcarea în jurul zonei pietonale va fi regândită.
Mărturisesc că iniţial nu am înţeles deloc demersul Primăriei de-a închiria un spaţiu în buricul…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 09.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…
Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…
Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…
Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…