Categories: Politica

Robu candideaza la primarie din partea USL, Ciuhandu trebuie sa caute alt partid

Cordonatorul pe zona de vest al PNL, senatorul Dan Radu Ruşanu (foto), a dezlegat orice necunoscută în privinţa candidaturii lui Nicolae Robu la Primăria Timişoara. Indiferent ce s-ar întâmpla, Robu va apărea pe buletinele de vot susţinut de USL.
„Candidatul USL la Primăria Timişoarei este domnul profesor Nicolae Robu, nu există nicio altă negociere, niciun alt subterfugiu. În urmă cu vreo opt luni, organizaţia de aici, împreună cu Crin Antonescu, a stabilit foarte clar că domnul profesor Nicolae Robu este candidatul la Primăria Timişoara şi peste trei luni va fi viitorul primar al Timişoarei”, a spus răspicat Dan Radu Ruşanu. Acesta a vorbit şi despre actualul primar al Timişoarei, „domnul Ciuhandru”, omul pe care liberalii l-au împins în faţă acum patru ani. „Domnul Ciuhandru a ieşit cu voturile PNL şi ale Forumului German în 2008. Noi atunci am făcut nişte promisiuni domnului Ciuhandru, promisiunile pe care le-a făcut domnia sa nu le-a respectat ulterior. Ne-a promis o susţinere în campania de la generale și un city manager care trebuia să fie din partea PNL. Cred că este bine ca după 16 ani să facem o schimbare. În ultimii cinci-șase ani, în Timişoara nu am văzut că s-a schimbat ceva”, a mai spus Ruşanu.

Share
Published by
Mihai Oancea

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

4 minute ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

20 de minute ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

2 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

2 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

2 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

2 ore ago