Categories: Social

Club pentru pensionari, deschis la Timisoara

Clubul Seniorilor „Buna Vestire” va fi inaugurat miercuri, la ora 13, pe strada Dragalina, nr. 40. Este primul proiect destinat persoanelor vârstnice în care este implicat clubul Rotary Cetate Timișoara.

Clubul Seniorilor va fi deschis în prezența reprezentanților Clubului Rotary și ai Primăriei Timișoara. Este vorba despre un spațiu de relaxare și socializare unde vârstnicii au program de voie, cu specific diferit față de centrele de zi care aparțin de municipalitate, dar în care îngrijirea este asigurată tot de personal specializat. Rotarienii au dotat clubul cu mobilier și l-au utilat în așa fel încât pensionarii să-și poată petrece timpul într-un mod plăcut. Ei vor avea la dispoziție, mese cu remi și table, un loc de relaxare dotat cu televizor, un cabinet medical și un cabinet stomatologic, dar și o mini sală de sport. La amenajarea centrului au contribuit și studenți de la Facultatea de Arte și Design.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Valul comasărilor de comune, îmbrățișat de opt primari liberali. Unii, circumspecți din cauza ”vecinilor” social-democrați

Un număr de opt primari liberali din Timiș sunt dispuși să accepte fuziunea cu comunele…

10 ore ago

Reforma lui Bolojan taie 150 de posturi din schema de personal a Primăriei Timișoara

Deși a început deja să elimine din posturile din structura de personal, Primăria Timișoara nu…

10 ore ago

Județul Timiș a fost promovat la unul din cele mai mari târguri de turism din lume, cu sute de mii de vizitatori, ITB Berlin/FOTO

Participare de gală! Județul Timiș a fost promovat zilele acestea (3-5 martie 2026) la un…

11 ore ago

De ce a fost schimbat managerul de la Babeș. Fritz: ”După o anumită perioadă e sănătos să existe o schimbare”

Schimbarea managerului în funcție de la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș Timișoara, a dus…

13 ore ago

Primarul Timișoarei nu dorește interzicerea sălilor de jocuri de noroc, ci gruparea loc pe două – trei străzi, din zonele industriale ale orașului

Intenția Primăriei Timișoara nu este de a expulza total acest tip de îndeletnicire din oraș,…

13 ore ago

Dominic Fritz răspunde negativ preluării, pentru reabilitare, a patru obiective de către Consiliul Județean: ”Demersul este politic, mai degrabă decât administrativ”

Demersul lansat de Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, pentru a prelua patru obiective din…

13 ore ago