Categories: Primăria Timişoara

Masa rotunda pe tema masterplanului

În Sala de Consiliu a primăriei are loc luni, de la ora 10, o masă rotundă cu tema „Economia şi oraşul”, ca parte componentă a Masterplanului Timişoarei. Întâlnirea va fi transmisă şi pe Internet şi poate fi urmărită pe www.primariatm.ro.

La întâlnire vor participa o parte din elaboratorii PUG-ului şi ai Masterplanului Timişoarei: Şerban Sturdza, Eugen Pănescu, Vlad Gaivoronschi, Rudolf Graef și Nicolae Ţarălungă. Masterplanul Timişoarei este a doua etapă din procesul de realizare al Planului Urbanistic General şi este documentul prin care Timișoara îşi stabileşte conceptul general de dezvoltare spaţială.

Unul din obiectivele importante ale masterplanului, de altfel şi tema mesei rotunde de luni, este creşterea competitivităţii şi atractivităţii Timişoarei pentru investitorii străini şi locali. Strategia de dezvoltare spaţială vine cu politici de dezvoltare a unui sector puternic al IMM-urilor în paralel cu încurajarea marilor multinaţionale. Documentul propune viitoare posibile locaţii pentru dezvoltarea de parcuri tehnologice de cercetare, dezvoltare şi producţie.

Următoarea etapă din realizarea PUG-ului Timişoarei este elaborarea reglementărilor de urbanism şi zonificarea funcţională a oraşului, în baza principiilor schiţate în strategia de dezvoltare spaţială. (sursa foto: http://imageshack.us)

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Weekend-ul copiilor, la Iulius Town: Expoziție educativă de Tarantule și reptile vii și Teatru de Păpuși

În acest weekend, cei mici sunt așteptați la Iulius Town. Expoziția Educativă de Tarantule și…

10 minute ago

Mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare sunt scoase la vânzare prin licitaţie la Moşniţa Nouă

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea unei licitații publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri…

34 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 16 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 16.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

56 de minute ago

Au fost depuse și cererile de finanțare. Primăria îndeplinește ultimul act birocratic pentru finanțarea europeană a inelului 2 și a Magistralei Verzi

Municipalitatea timișoreană cere 180 de milioane de lei fonduri europene nerambursabile, prin intermediul Programului Regional…

18 ore ago

Garda de Mediu Timiș a adunat amenzi de peste patru milioane de lei anul trecut

Bilanțul realizat de Garda Națională de Mediu Comisariatul Județean Timiș arată că anul trecut au…

20 de ore ago

Încă un jucător din Africa de Sud vine în Banat! Recomandarea este făcută de un fost antrenor al Timișoarei

Întărire și pe pachetul de înaintare, unde era nevoie de „dublură”. Quinhain Sunayde Claasen este…

20 de ore ago