Dezinteres pe față pentru dezbaterea organizată de Societatea Timişoara cu candidaţii la primărie. Doar cinci din cei 15 aspiranți la fotoliul de primar al orașului de pe Bega au decis că merită să participe la dezbaterea „S.O.S. 5 monumente ale Timişoarei”.
Au răspuns prezent Ilie Bertea (PP-DD), Claudiu Butuza (AUPT), Coriolan Gârboni (independent), Grigore Trif (PRM) şi Rodica Vlad (PER), ajunsă cu jumătate de oră de întârziere. Abatorul, o parte a fostei fabrici Solventul, obeliscul „Sf. Ecaterina”, Fabrica de Ciorapi şi Monumentul Fidelităţii le-au dat mari bătăi de cap candidaţilor.
Moderatorul dezbaterii, Daniel Vighi, i-a tras de urechi, când mai delicat, când mai insistent pe candidaţii care vorbeau şi pe lângă subiect. Dacă ar trebui să existe câştigători, de departe cel mai bine s-au prezentat independentul Gârboni şi Grigore Trif (PRM). Nici Claudiu Butuza nu a vorbit tocmai rău, dar a avut drept „sufleur” un Ipad.
Cel mai slab pregătit la capitolul istorie şi monumente a fost, de departe, Ilie Bertea, candidatul PP-DD. Acesta s-a mulţumit să împartă calendare cu poza sa la sfârşitul dezbaterii.
La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…
Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…
Consiliul Județean Timiș a aprobat luni includerea drumului de legătură dintre Aeroportul Internațional Timișoara și…
Clubul Politehnica a anunțat că a trecut la cele veșnice prof. univ. dr. ing. Tadeus…
Un bărbat a ajuns la spital pentru că o femeie nu a fost atentă la…
Societatea Aquatim, Administrația Bazinală de Apă Banat, Fundația Aquatim și Librăriile Cărturești continuă și în…